Archiwum kategorii: Terapia

Łamańce i wierszyki na leniwe języki

Ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, emisyjne to podstawowe ćwiczenia do wykorzystania w codziennej pracy przez logopedę. Chcąc rozwijać potrzeby komunikacyjne dzieci, ich zdolność do formowania wypowiedzi, umiejętność realizacji poszczególnych głosek, należy stosować systematycznie różnorodne ćwiczenia, zwłaszcza oddechu i narządów mowy. Poprawi to na pewno komunikację werbalną dziecka, płynność mówienia, wyrazistość mowy, cechy dykcyjne.

Język stanowi podstawowy narząd w mówieniu. Od niego, w zależności od tego, czy dziecko dobrze nim pracuje, czy go pionizuje zależy naprawdę wiele. Sprawny język to podstawa do realizacji głosek przysparzających przedszkolakom wiele trudności, np. głosek szeregu szumiącego takich jak: „sz”, „ż”, „cz” czy „dż” oraz głoski „r”, „k”, „l” i innych.

Poniżej prezentuję rozmaite ćwiczenia artykulacyjne, które można stosować na co dzień: Czytaj dalej

Mowa czynna a bierna

W badaniu logopedycznym , które wykonywane jest zawsze na początku września zadaniem logopedy jest sprawdzenie całościowe poziomu kompetencji komunikacyjnych przedszkolaka.
Nie wystarczy, że dziecko powtórzy po nas zadawane mu słowa, należy jeszcze sprawdzić, jak sam nazywa obrazki, jak radzi sobie z ułożeniem aparatu mowy, zwłaszcza językiem i czy dobrze rozumie mowę.
Istotna jest tu wówczas sprawa języka czynnego i biernego. Zawsze język bierny poprzedza język czynny. Niepokoić nas może przede wszystkim to, jeśli dziecko nie rozumie prostych poleceń, nie wie, co do niego mówimy. Wówczas możemy przypuszczać , że zaburzony jest język bierny.

Z czasem język bierny przeradza się w język czynny. Dziecko coraz chętniej komunikuje się, poznaje nowe słowa, które jest w stanie wyartykułować. Język czynny należy ćwiczyć poprzez powtarzanie wyrazów, połączeń wyrazowych, zdań, poprzez czytanie dziecku i zadawanie pytań, poprzez wspólną zabawę i rozmowę. Dziecko „należy kąpać w słowie” tak często jak tylko to jest możliwe. Wtedy mowa pojawi się szybciej i będzie dla dziecka motywująca, zachęcająca do działania, pomagająca w nabywaniu umiejętności społecznych.

I na koniec podkreślę, że w zasadzie w większości przypadków jak dziecko ma dobrze wykształcony język bierny, prędzej czy później pojawi się także język czynny.
Zachęcam do wspólnych ćwiczeń. Marta Mierzwa – Gałkowska

Oddychanie to ważne zadanie!

Każdy oddycha, ale czy każdy oddycha prawidłowo? Otóż okazuje się , że większość z nas nie oddycha w sposób prawidłowy i przez to nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. A zatem bardzo ważne jest to, aby uczyć dziecko prawidłowego oddychania torem brzuszno – przeponowym a nie piersiowym.
Pamiętajmy o tym, że dziecko powinno wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta. Taki tor zapewni prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego.
Warto także obserwować sposób oddychania podczas snu. Jeżeli dziecko oddycha przez usta, znaczy, że wymaga konsultacji laryngologicznej.
W domu można z powodzeniem stosować liczne ćwiczenia o charakterze oddechowym. Można posłużyć się tzw. dmuchajką, można oddechem przesuwać lekkie przedmioty czy puszczać bańki mydlane. Bardzo pożyteczne są zabawy słomką, czy tworzone labirynty.
Świetną zabawą może być też tzw. kołysanie misia. Dziecko kładzie się wówczas na plecach na płaskiej powierzchni. Na brzuchu dziecka kładziemy maskotkę. Zadaniem dziecka jest nabranie powietrza do brzuszka (przepony) i wypuszczenie tak, aby miś się kołysał. Super okazuje się także wykorzystywanie wiatraczków. Warto też dmuchać na świecę tak, aby nie zgasić płomienia.
Wszystko to na pewno sprawi, że dzieci zaczną prawidłowo oddychać a dzięki temu lepiej mówić. A zatem zapraszam do wspólnych zabaw. Trzymam kciuki. Marta Mierzwa – Gałkowska

Rekrutacja do przedszkola

Pomimo kwarantanny nadal prowadzimy rekrutację na rok szkolny 2020/2021.
Karta zgłoszenia do pobrania na naszej stronie do przedszkola
Wypełnioną należy przesłać mailem i w korespondencji zwrotnej dowiecie się Państwo co dalej.
www.wiki.elblag.pl

przedszkolewiki@vp.pl

781766989 telefon do Dyrektor

Cicho sza, czyli głoski ciszące

Głoski ciszące, czyli ś, ź, ć, dź pojawiają się u dzieci stosunkowo szybko i większość przedszkolaków prawidłowo je wymawia. Szereg ten na ogół nie sprawia większych problemów, ale zdarza się niekiedy twarda wymowa, kiedy dziecko zamiast ś mówi s, zamiast ź mówi z czy zamiast ć mówi c. Pojawiają się wtedy wyrazy: „sedem”, „zemia”, „cupaga”. Trzeba w porę temu zaradzić, aby nie zautomatyzować wadliwej realizacji. Poniżej przedstawiam takie ćwiczenia, które można wykonać z dzieckiem w domu i które na pewno ułatwią drogę w doskonaleniu wymowy omawianego szeregu głosek. Oto one:
– liczymy czubkiem języka dolne ząbki od wewnątrz,
– próbujemy jak najmocniej dociskać język do dolnych zębów od wewnątrz,
– „przeciągający się kotek” – czubek języka opieramy o dolne zęby, a środek języka unosimy do góry podniebienia,
– mocno ssiemy landrynkę środkiem języka,
– wymawiamy gośno: hihihihihi, ihiihihihihi, jjjjjjjjaaaa,
– robimy naprzemiennie „ryjek” i „uśmiech”, czyli u –i,u-i,u-i.
Tak rozgrzana buzia na pewno jest przygotowana do nauki głoski ś, ż, ć, dź. Pamiętaj, że przy ich wymawianiu czubek języka spoczywa na dole jamy ustnej, tuż za zębami ,a środek jest uniesiony ku górze i przybliżony do podniebienia. Ćwicz, jestem pewna, że się uda!!!Pozdrawiam.

Marta Mierzwa – Gałkowska

Poradnia PP Nr 2 dba o rodziny

Szanowni Państwo,
w związku z obecną sytuacją Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu przygotowała dla Państwa materiały, które mogą okazać się pomocne podczas organizowania opieki nad dziećmi w domu. Z poważaniem Urszula Łopaciuk, psycholog poradni

Poniżej materiały w formie pdf

Jakie zmiany można wprowadzić, aby w domu wszyscy się dobrze czuli podczas tej nadzwyczajnej sytuacji.
Przedszkolaku, zostań w domu
W co się bawić, wystarczy kliknąć na niebieski tekst
Zabawy dla dzieci przedszkolnych

Nowe ćwiczenia łatwe do zrobienia

Szanowni Rodzice, w tym jakże trudnym dla wszystkich czasie starajmy się chociaż na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Zachęcam do wspólnej zabawy i nauki. Przygotowane dla naszych przedszkolaków ćwiczenia logopedyczne na pewno okażą się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w efektywny sposób. A oto one, spróbujcie, bo warto!!!
1. Wyścig samochodów, czyli LOGOPEDYCZNA FORMUŁA 1 (ułóżcie waciki w dwóch szeregach, ustalcie, gdzie jest meta i rozpocznie wyścig, dmuchając i oddechem przesuwając waciki na poszczególnych torach).
2. Czarodziejski płomień – dmuchajcie na zapaloną świeczkę, ale tak, aby płomień nie zgasł, ale wyginał się!
3. Kolorowe sznureczki – dmuchajcie na wiszące na sznurkach waciki, kuleczki, papierki – tylko do Was należy wybór, co do sznureczków przyczepicie!
4. LOGOPEDYCZNY DŹWIG BOBA BUDOWNICZEGO (przenosimy kolorowe waciki z jednej budowy na drugą za pomocą kolorowej słomki).
5. MAGICZNY OLÓWEK – (utrzymujemy ołówek między nosem a górną wargą).
6. ZNIKAJĄCY PALUSZEK – zjadamy paluszki bez użycia rąk, pracuje tylko nasza buzia.
7. WIOSENNY KRÓLICZEK – naśladujemy króliczka, unosząc wargi górne tak, aby było widać zęby.
8. CHRAPIĄCY MIŚ – chrapanie na wdechu i wydechu.
9. CHORY KOTEK – kasłanie z wysuniętym na zewnątrz językiem.
10. LALA ALA – powtarzanie sylaby „la” przy otwartej buzi.
Ta „dziesiątka” proponowanych ćwiczeń może się okazać ciekawą zabawą. Drogie Dzieci, pracujcie, ćwiczcie języczek, a jak już się zobaczymy, na pewno będę z Was dumna, że tak wiele zrobiłyście w domowym zaciszu. Jestem pewna, że wszystkim się uda poprawić wymowę.
Specjalnie dla Was powstaną logopedyczne filmiki. Już niedługo będziecie mogły je obejrzeć i pracować razem ze mną. Pozdrawiam Wszystkich. Marta Mierzwa – Gałkowska

Zanim zacznie bez problemu mówić…

Każde dziecko jest indywidualną jednostką, która wraz z rozwojem psychoruchowym nabiera także kompetencji językowych. Należy jednak pamiętać, że bez stymulacji rozwój mowy może być zakłócony a to najczęściej skutkuje opóźnionym rozwojem mowy a w przyszłości także występowaniem rozmaitych wad wymowy. Jaka powinna być zatem stymulacja, aby była jak najbardziej efektywna i korzystna. Rodzicu, pamiętaj, aby:
– mówić do dziecka , czyli opowiadaj o wykonywanych czynnościach, opisuj otaczający świat,
– czytaj dziecku, pokazuj obrazki, wyjaśniaj, tłumacz,
– śpiewaj,
– naśladuj odgłosy,
– baw się z dzieckiem w gimnastykę buzi,
– chwal dziecko,
– pokazuj, że mówienie jest super,
– wyrzuć smoczek (powyżej roku),
– zrezygnuj z kubków niekapków,

I nie porównuj swojego dziecka z innym, każde jest bowiem niepowtarzalne i dzięki wsparciu dorosłych zacznie pięknie mówić.
Marta Mierzwa – Gałkowska