Hipokamp – co to takiego?

Pamięć jest potrzebna w procesie poznawania świata i niezbędna w procesie oprawnego komunikowania się.

Mózg musi przechowywać różne obrazy, między innymi: słuchowe, smakowe, dotykowe czy informacje językowe. Najważniejszą strukturą w mózgu jest hipokamp, który odpowiada za proces zapamiętywania. Jest on mniejszy niż duży palec stopy dorosłego a tak istotny dla mowy, uczenia się. Ćwiczenie pamięci to proces, który ułatwi dziecku drogę edukacyjną a zarazem sprawi, że nasze dziecko będzie sprawnie porozumiewało się z otoczeniem.

Poniżej przedstawiam Państwu propozycje wakacyjnych zabaw z dzieckiem, które usprawnią zarówno wymowę, jak i pamięć przedszkolaka:

1. Znikające przedmioty – ułóż przedmioty w pudełku, pozwól dziecku przyglądać się im przez chwilę, następnie zakryj pudełko. Ile Twoje dziecko jest w stanie zapamiętać przedmiotów?
2. Memory – tej świetnej zabawy nie trzeba reklamować. Wystarczy pobawić się z dzieckiem w znajdowanie par, rozwijanie słownictwa i poprawnej realizacji głosek w danych słowach.
3. Zapamiętywanie sekwencji czynności – ta zabawa polega na tym, że rodzic pokazuje kilka śmiesznych czynności w ustalonej przez siebie kolejności a dziecko je powtarza.
4. Pamięć sekwencyjna słuchowa – nie tylko ćwiczymy pamięć, ale i gramatykę mowy poprzez budowanie zdań. Dziecko dokańcza rozpoczęte przez rodzica zdania.
5. Pamięć, wyobraźnia, język – dziecko chowa daną zabawkę a rodzic zadaje pytania, aby znaleźć ukrytą rzecz. Świetne ćwiczenie usprawniające mowę, pamięć, słuch – naprawdę warto wypróbować tę zabawę.
6. Pamięć sekwencyjna wzrokowa – układamy sekwencję obrazków, dziecko przygląda im się. Następnie zakrywa oczy a my zamieniamy kolejność obrazków. Zadaniem dziecka jest ułożenie ich w pierwotnej wersji i poprawne wymówienie słów.

Wskazane ćwiczenia są potrzebnym stymulatorem mowy, która nierozerwalnie wiąże się zarówno z pamięcią wzrokową , jak i słuchową. W razie pytań dotyczących związku pamięci z mową i zaproponowanych ćwiczeń zapraszam do gabinetu.

Marta Mierzwa – Gałkowska