Archiwum kategorii: Archiwum

CZAS NA EKOLOGIĘ

Słowo Eko jest bardzo popularne w tych czasach, ale i ma duże znaczenie. Wiedzą nawet o tym przedszkolaki. Dlatego też, grupa starsza w tym tygodniu rozmawiały na ten temat.

Uświadomienie sobie, że nasza planeta jest bardzo cenna i trzeba o nią dbać to już pół sukcesu, drugą połówkę staraliśmy się znaleźć wspólnie z dziećmi, które przypomniały sobie działania chroniące planetę.

Dzieci mogą zacząć od swojej okolicy, od swojego środowiska, przez wyłączanie światła, oszczędzanie wody, itd. To właśnie starały się zapamiętać starszaki.

Przypomniały sobie również zasady segregacji. Choć niektóre elementy były trudne do zaklasyfikowania to poradziły sobie świetnie.

W skład planety wchodzi też fauna i flora. Dzięki tym pojęciom dzieci doskonaliły klasyfikowanie ze względu na cechę oraz spostrzegawczość. Znalezienie kilku takich samych kotów spośród wielu podobnych, nie jest takim łatwym zadaniem.

Nie zabrakło także zabawy z zielonym kolorem, który jest jakby symbolem ekologii. Pomogły nam w tym hula hopy i szarfy.

Nie zabrakło też prac plastycznych. Patrząc na zdjęcia chciało by się powiedzieć: „Zielono wokoło…” Proszę zobaczyć…. Link do wszystkich zdjęć

W świecie bajek

Oprócz słodyczy, dzieci najbardziej lubią bajki. Grupa starsza mogła zrealizować zajęcia, właśnie w towarzystwie postaci z bajek.
Kubuś Puchatek przypomniał dzieciom o przyjaciołach ze Stumilowego Lasu w postaci zagadek. Wspólnie z Królikiem, “sadziliśmy” marchewki na grządkach. Liczyliśmy, dodawaliśmy, porównywaliśmy, a także rozwijaliśmy koordynację wzrokową, układając puzzle.
Z kolejnym bohaterem, czyli Świnką Peppą bawiliśmy się z “3 pudełka”. Dzieci musiały odnaleźć ukrytego pod jednym z pudełek George’a. Przy okazji poćwiczyliśmy zaimki na, pod, za, obok, między.
Największą jednak frajdą okazały się zabawy ze świnkami i chustą animacyjną typu – spadochron.
Nie zabrakło również spotkania z Pszczółką Mają i kwiatami. Wspólnie przyjrzeliśmy się ich kolorom, budowie – za pomocą lup. Pomogliśmy też pszczółce zebrać kwiaty, zgodnie z pewnymi zasadami.
Podczas tych zajęć na pewno nie zabrakło kolorów i uśmiechu…. TUTAJ LINK DO GALERII ZDJĘĆ

Bezpiecznie spędzamy wakacje

W minionym tygodniu w grupie starszej dzieci spędzały bardzo dużo czasu na dworze, włącznie z zajęciami. Zadaniem dzieci było przy użyciu farb zrobić plamy na wyciętych z kartek koszulkach. Zamiast pędzelków postanowiliśmy wcielić się w małych kreatywnych artystów i wykonać zadanie malując palcami. Zabawy było co niemiara. Powstały piękne kolorowe prace.

Kolejnego dnia przedszkolaki poznały zasady bezpiecznej jazdy na rowerze. Starszaki wiedzą już, że należy zawsze nałożyć kask oraz ochraniacze, jeśli mają zamiar wsiąść na rower. Dzieci wykonały pracę plastyczną, pt.: „Mój wymarzony rower”. Następnego dnia przedszkolaki zamieniły się w rybaków, którzy poszukują swojej rybki, przynoszącej szczęście. Bawiliśmy się w łowienie ryb a także narysowaliśmy rybkę, dającą szczęście.

 

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć  Tutaj link do galerii zdjęć

p. Kasia

Letnia pogoda

Tematem kompleksowym zrealizowanym w ostatnim tygodniu, przez dzieci w grupie starszej była letnia pogoda. Dzieci na podstawie J. Janusa – ,,Pogoda” wypowiadały się na temat składników pogody oraz klasyfikowały je. Omówiony został obieg wody w przyrodzie, a Pani Beata wyjaśniła dzieciom w jaki sposób powstaje deszcz. Dzieci rysowały też krople deszczu słuchając muzyki poważnej i ,,czarowały” deszczowe kleksy z niebieskiej farby. Podczas naszych zabaw nie zabrakło ćwiczeń paluszkowych i ortofonicznych z wykorzystaniem słomek i kartek papieru. Podczas omawiania burzy i wiatru pojawiło się również wiele ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem kolorowych piórek. Trudnym wyzwaniem było utrzymanie kartki papieru tylko i wyłącznie za pomocą silnego wydechu, ale dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Na podstawie wiersza pt. ,,Tęcza M. Konopnickiej dzieci rozmawiały na temat tęczy, w jaki sposób, powstaje oraz jakie barwy się na nią składają. Tęczowa praca plastyczna pozwoliła utrwalić kolejność kolorów jakie występują w tęczy oraz odpowiednie mieszanie barw, dzięki którym powstają kolory pomarańczowy i fioletowy.

Zapraszamy do galerii!  Tutaj link do zdjęć

„Zabawy małych ekologów”

W minionym tygodniu dzieci z wakacyjnej grupy starszej bawiły się ekologów. W poniedziałek zuchy badały właściwości wody oraz nauczyły się jak filtrować ją z zanieczyszczeń.  Dowiedziały się także jakie są skutki zanieczyszczania wody. Kolejne dni upłynęły na  polisensorycznym poznawaniu przyrody: zabawy z magiczny pudłem, lupami i materiałem przyrodniczym( liście, kamienie, gałązki) oraz zabawy na ścieżce polisensorycznej w ogrodzie przedszkolnym.

W tym tygodniu dzieci wykonywały prace plastyczną „stemplowanie liści”, dzięki czemu powstały bardzo ciekawe kompozycje kolorystyczne, z których dzieci stworzyły drzewa.

Oczywiście przy tak pięknej pogodzie nie zabrakło zabaw dowolnych na dworze, korzystaliśmy na 100% z cudownej aury.

 

Zapraszam do oglądania galerii

p. Angelika

W ŚWIECIE PRZYRODY

Grupa starsza ten tydzień poświęciła przyrodzie. Na ten termin składa się wiele czynników, więc mieliśmy duże pole manewru.

Drzewa są bardzo ważne w naszym świecie, bo dzięki nim mamy między innymi tlen. Dzieci, próbowały się zaprzyjaźnić z drzewem. Każdy potrzebuje przyjaciela, nawet drzewko 🙂

Przedszkolaki oglądały korę drzew, liście, dzięki czemu przypomniały sobie jak dane elementy drzewa się nazywają. Słuchały co mówi do nich drzewo, przy pomocy rolki po papierze oraz oglądały każdy element najpierw gołym okiem, a później za pomocą lusterka (odbicie).

Kolejnym ważnym elementem przyrody, poznawanym przez dzieci była woda. Wodę każdy zna i wie, że jest  równie ważna jak tlen. Podczas zabawy badawczej poznawaliśmy jej właściwości.

Sprawdzaliśmy co się w wodzie rozpuszcza a co nie, co będzie pływało po wierzchu,  a co utonie. Kilkoma rzeczami dzieci były zaskoczone.

Z przyrodą mają też największy kontakt zwierzęta wiejskie. Przypomnieliśmy  sobie wspólnie z dziećmi, jakie zwierzątka żyją na gospodarstwie, ich nazwy, a także łączyliśmy małe z ich rodzicami.

Były też zabawy ruchowe z maskami zwierząt.

 Była to świetna zabawa…. Tutaj link do wszystkich zdjęć

Starszaki i zajęcia na łące…

W minionym tygodniu w grupie starszej dominował temat życia roślin i zwierząt na łące. Dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć dotyczących pszczół, biedronek, motyli, mrówek i innych owadów. Zadaniem dzieci było dopasowanie owada do domu – pszczółka – ul, mrówka – mrowisko, ułożyć owadzie puzzle (dzieci układały biedronkę albo pszczółkę w parach).

Kolejnego dnia przedszkolaki chodząc w parach utrwalały kierunki oraz budowały zaufanie, ponieważ osoba z przodu miała zamknięte oczy i była prowadzona przez drugą osobę, a należało dojść do biedronki leżącej na stoliku. Nie mogło zabraknąć również zajęć przyrodniczych, które polegały na oglądaniu domu pszczółek w naszym ogródku i szukaniu mrowiska oraz mieszkańców łąki, takich jak: biedronki, mrówki, motyle i inne przy użyciu lup.

Jak na szczęśliwych przedszkolaków przystało musiał znaleźć się czas również na zabawy z chustą animacyjną, na której tym razem umieściliśmy kolorowe pluszowe motyle. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniach gimnastycznych, pomagaliśmy w parach przenieść cierpiącą, chorą pszczołę i biedronkę a następnie przejść przez niebezpieczny tor przeszkód.

Pod koniec tygodnia dzieci uczestniczyły w bardzo ważnych dla ich rozwoju zajęciach z kinezjologii edukacyjnej Dennisona, w której to wykonywaliśmy ruchy naprzemienne, czyli „na krzyż” należało złapać się za kolana, za uszy, za ramiona itp. Starszaki nauczyły się tańca naprzemiennego do sympatycznej muzyki. Na podsumowanie zajęć dzieci rysowały leniwą ósemkę, z której w rezultacie powstały piękne kolorowe motyle. Tego rodzaju zajęcia nazywamy gimnastyką mózgu.

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do galerii wszystkich zdjęć z tego tygodnia

p.Kasia

DALEJ, LAMA !

DALEJ, LAMA !

Ogólnopolska akcja społeczna promująca czytanie

Wraz z początkiem wakacji wzięliśmy udział w akcji, która pokazuje jak wspólna lektura wpływa na rozwój emocjonalny najmłodszych.

Przedszkolaki zapoznały się z trzema pozycjami książkowymi: „Mała Lama w łóżku sama”, „Gdzie jest małej Lamy Mama?” oraz „Mała Lama zbuntowana”. Dzieci wspólnymi siłami opowiedziały, z jakimi problemami musiała zmierzyć się mała Lama, próbowały oceniać zachowanie naszej bohaterki i co najważniejsze wymieniały tak zwane „złote rady” i sposoby na pokonanie przeszkód. Maluszki na zakończenie zajęć otrzymały zakładki do książek oraz wykonały wspólny plakat, przedstawiający wizerunek Lamy. Starszaki zaś wykonały karty pracy, na których należało dopasować towarzyszące Lamie emocje do poszczególnych obrazków. Wszystkie dzieci poznały różne ciekawostki na temat życia Lamy. Czy już chwaliły się w domu swoją wiedzą ? Jeśli nie, to proszę zapytać swoje pociechy: czy lama ma garb, co jest dla niej najważniejsze oraz jaki „pełni zawód”, czyli w czym jest najlepsza ?

Drogi Rodzicu czytając z dzieckiem książki:

zorientujesz się, z czym aktualnie boryka się Twój mały słuchacz;
⦁ zostaniesz przewodnikiem dziecka po meandrach przerastającego go świata emocji;
⦁ zrozumiesz emocjonalny rozwój Twojego dziecka i zdołasz nadać mu odpowiedni kierunek;
⦁ dasz mu kawałek siebie – a ono odpowie tym samym.

Zapraszam do galerii zdjęć:Link do galerii zdjęć

p. Kasia

CZYM PODRÓŻUJEMY

Pierwszy tydzień wakacji za nami. Grupa starsza spędziła go,  rozmawiając o środkach lokomocji, czyli środkami, dzięki którym  można przemieszczać się w czasie wakacji.

Były ćwiczenia rozwijające uzdolnienia matematyczne, jak na przykład łączenie w zbiory  pod względem jednej cechy oraz liczenie i przeliczanie. Nasze umysły ćwiczyliśmy też logicznie, przyporządkowując poszczególnym pojazdom środowisko po którym się poruszają, np. samochód – ulica, statek – woda, itd. Lub określając w którym środku lokomocji mogą podróżować ludzie.

Dzieci miały też okazję wcielić się w rolę poszukiwaczy skarbu. Szukały miejsca, które było zaznaczone na mapie. Były to ćwiczenia dotyczące statku, więc nie mogliśmy nie spróbować zrobić statku z papieru – origami. Przy okazji przypomnieliśmy sobie figury geometryczne – układając również statek, najpierw samodzielnie, według własnego pomysłu, później z instrukcją (słuchanie ze zrozumieniem).

Wszystko to uzupełniały zabawy ruchowe, a najfajniejsza okazała się zabawa z kawałkami bibuły. Przedszkolaki tańczyły do różnych utworów trzymając w ręku 2 paski bibuły.

Zapraszam do obejrzenia….Link do galerii zdjęć

 

ŻABKI – RURKI BUM BUM

ŻABKI – RURKI BUM BUM i

ostatnie zajęcia z „PHOTONEM”

Bum Bum Rurki to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Ich nieskomplikowana budowa i proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić dzieci w fascynujący świat muzyki.

Żabki poznały różne zabawy, które wspaniale integrują całą grupę. Na początku utworzyliśmy długi „Rurociąg”, łącząc ze sobą wszystkie rury. Następnie wrzuciliśmy do środka małe drewniane kulki, które turlały się w środku naszego tunelu. Zadaniem dzieci było umiejętne manipulowanie rurami w taki sposób, aby kulki nie wypadły. Po udanej próbie postanowiliśmy zrobić zawody. Dzieląc się na dwie drużyny, z których każda miała inny kolor kulek. Dzieci próbowały jak najszybciej przeturlać piłkę przez cały „Rurociąg”. W dalszej części bawiliśmy się w „Rurophona”, czyli w inną wersję „Głuchego telefonu”. Zabawa polegała na przekazaniu hasła do kolegi z grupy używając rury. Na koniec każde dziecko poznało możliwości, jakie niosą ze sobą rury, kiedy się przez nie śpiewa lub też wydaje różne dźwięki. Przedszkolaki bawiły się wspaniale

Bum Bum Rurkami idealnie łączą w sobie walory rozrywkowe oraz edukacyjne. 

Na koniec dzieci miały już ostatnie zajęcia z „Photonem”, dlatego też przedszkolaki mogły samodzielnie ułożyć i zaprogramować trasę do przejechania dla robota. Pomysłów nie brakowało

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do zdjęć

p. Kasia