Kategoria: Logopeda

Wskazówki logopedyczne

Istotnym elementem profilaktyki wad wymowy jest świadomość rodziców i najbliższego otoczenia dziecka. Na co warto zwracać uwagę już od najmłodszych lat?

1. ZWRÓĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ODDYCHANIA DZIECKA. Wdech i wydech przy spoczynku lub milczeniu powinien się odbywać przez nos. Jeśli przy oddychaniu dziecko ma otwartą buzię, powinno Cię to zaniepokoić.

2. BY DOBRZE MÓWIĆ, TRZEBA DOBRZE SŁYSZEĆ. Jeśli musisz powtarzać polecenie lub prośby kierowane do dziecka, sprawdź jego słuch.

3. MÓWIĄC DO DZIECKA, NIE SPIESZCZAJ FORM WYRAZÓW. Tylko właściwa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej wymowy.

4. ZWRÓĆ UWAGĘ NA BUDOWĘ JĘZYKA, WARG, POLICZKÓW, PODNIEBIENIA (miękkiego i twardego) oraz JĘZYK. Jeśli masz wątpliwości co do ich wyglądu, ułożenia, wielkości czy ruchliwości, udaj się do specjalisty na konsultację.

5. UCZ DZIECKO GRYZIENIA od momentu, gdy tylko zaczniesz podawać pokarmy stałe. Gryzienie marchewki, jabłka, skórki od chleba wpływa na prawidłowe połykanie pokarmów, ułożenie zębów i żuchwy oraz prawidłowe ruchy języka.

6. CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU NA GŁOS, przynajmniej 20 minut, dziecko poprawia swoją wymowę, doskonali ją, starając się naśladować to, co słyszy od otoczenia. Dzięki głośnemu czytaniu dorosłego dziecko także wzbogaca swoje słownictwo, ćwiczy pamięć werbalną, zdolność koncentracji uwagi, umiejętność budowania zdań.

7. PODCZAS CZYTANIA NIECH TWOJE DZIECKO OPOWIADA treść ilustracji, naśladuje różne odgłosy (np. szum wiatru, pukanie, odgłosy zwierząt). Wyrazy dźwiękonaśladowcze są doskonałym ćwiczeniem usprawniającym narządy artykulacyjne, przygotowują dziecko do wymowy kolejnych głosek.

8. ZACHĘCAJ DZIECKO DO NAUKI WIERSZY NA PAMIĘĆ ORAZ RYMOWANEK. Jest to doskonała forma ćwiczeń utrwalających wyrazistą wymowę. Rytm i koordynacja mają ogromne znaczenie dla rozwoju, płynnej zrozumiałej mowy.

9. WPROWADŹ DO ZABAWY GIMNASTYKĘ BUZI I JĘZYKA. Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne! Drogi rodzicu niech to będzie zabawa dla Ciebie i dziecka. Dodatkowo będzie to czas, jaki spędzicie razem i to już jest sukces. Jakie to ćwiczenia? Parskanie, dmuchanie, cmokanie, zabawy językiem poprzez oblizywanie, dotykanie nosa lub brody, dmuchanie piórka przez słomkę.

10. ĆWICZENIA WYKONUJCIE SYSTEMATYCZNIE. Tylko wtedy przyniosą one oczekiwany efekt. Ćwiczyć można zawsze i wszędzie, nie musi się to odbywać w wyznaczonym, ustalonym czasie. Jest to nawet niewskazane, gdyż dziecko nie powinno traktować takich ćwiczeń jak obowiązku.

11. STARAJ SIĘ BY ROZMOWA BYŁA PRZYJEMNOŚCIĄ.  Unikaj nieustannego poprawiania wymowy dziecka. Dziecko ciągle upominane wycofuje się z kontaktów słownych.

12. OGRANICZ OGLĄDANIE TELEWIZJI, KORZYSTANIE ZE SMARTFONA, TABLETU. Przekaz telewizyjny jest mało zrozumiały dla dziecka, zaburza myślenie logiczne oraz może być przyczyną dysleksji. Jeśli już staraj się wybierać wartościowe programy. Bądź zawsze zorientowanym, co dziecko ogląda. Nie zostawiaj włączonego telewizora, jeżeli nikt go nie ogląda.

13. DBAJ O MOCNĄ WIĘŹ EMOCJONALNĄ. Głaskaj, przytulaj, chwal dziecko. Zachęca to do kontaktów werbalnych.

14. DBAJ O PRAWIDŁOWY ROZWÓJ RUCHOWY. Zachęcaj do biegania, wspinania się po drabinkach, jazdy na hulajnodze, rowerze, rolkach. Usprawniaj motorykę palców, poprzez wydzieranie, naklejanie, lepienie z plasteliny, malowanie czy rysowanie.

15. STARAJ SIĘ BY WADY WYMOWY BYŁY USUNIĘTE PRZED PODJĘCIEM NAUKI SZKOLNEJ.  Prawidłowa wymowa ma duże znaczenia dla powodzenia w nauce czytania i pisania.

16. WSPÓŁPRACUJ Z PRZEDSZKOLEM! Każdy, kto sprawuje opiekę nad Twoim dzieckiem, chce, tak samo jak Ty rodzicu, aby Twój skarb rozwijał się na każdym możliwym szczeblu!

KIEDY WYBRAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY?

Wielu rodziców zadaje sobie takie pytanie- „Kiedy mam wybrać się do logopedy?.” „Czy moje dziecko nie jest za małe na wizytę u logopedy?”. Odpowiedź jest tylko jedna – jak najszybciej, kiedy zauważymy niepokojące sygnały. Zwykle są to inne, „dziwne”, niestandardowe zachowania naszego dziecka, często niezrozumiałe i męczące dla nas i samego dziecka, problemy z rozwojem mowy i wymową. Continue reading

O seplenieniu międzyzębowym słów kilka

Seplenienie zębowe jest zjawiskiem powszechnym i dosyć często występującym w mowie przedszkolaków. Polega ono na nieprawidłowej wymowie głosek syczących (s, z, c, dz), szumiących (sz, ż, cz, dż) oraz ciszących (ś, ź, ć, dź). Taka wadliwa wymowa objawia się niepoprawnym ułożeniem języka, mianowicie wsuwaniem języka między zęby dolne i górne, poza jamę ustną w trakcie realizacji wyżej wymienionych głosek. Continue reading