Kategoria: Pszczółki

Ostatni tydzień lipca u starszaków

Ostatni tydzień lipca też dostarczał wielu wrażeń. Dzieci z Myszek i Pszczółek przeprowadzały doświadczenie z pianką do golenia i barwnikami. Oglądały jak przebiega proces obiegu wody w przyrodzie i dowiadywały się skąd się bierze deszcz. Innego dnia rozmawiały o potrzebie oszczędzania wody oraz o życiu podwodnym. Wykonały prace plastyczną „Ośmiornica z talerzyka”.

Oprócz tego rozmawialiśmy na temat bezpiecznego spędzania czasu nad morzem. Lato to świetna okazja na bezpieczne kąpiele w morzu i opalanie, koniecznie z kremem z filtrem 🙂 Nad morzem możemy robić zamki z piasku, szukać kolorowych kamieni czy też muszelek. Sporo dowiedzieliśmy się na temat bursztynu. Starszaki miały za zadanie odszukać bursztyny ukryte w nadmorskim piasku. Poszło im to bardzo sprawnie. Wykonaliśmy też pracę plastyczną, do której wykorzystaliśmy piasek.

Zapraszam do oglądania zdjęć

 

Starszaki – odkrywcy i naukowcy

Dzieciaki z grup: Myszki i Pszczółki odkrywały i badały pewne zjawiska. Np. Sprawdzały czy łatwo jest wprawić w ruch piłeczkę ping-pong’ową za pomocą pompki ręcznej oraz jaka jest różnica w zachowaniu tejże piłeczki w kontakcie z powietrzem dmuchanym przez suszarkę a jaka z powietrzem z ich ust. Innym razem dzieciaki bawiły się z kolorami i tworzyły kolorową sól, z której usypywały ciekawe kompozycje.

Starszaki robiły również ciekawe doświadczenia z powietrzem. Robiliśmy wiele ćwiczeń oddechowych z pomocą słomek oraz piórek. Udało nam się stworzyć rakietę z balona, która sprawiła dzieciom wiele radości. Słomki wykorzystaliśmy do nasze rozwianej i kolorowej pracy plastycznej. Badaliśmy też właściwości wody, sprawdzaliśmy co pływa a co tonie. Na koniec naszych badań robiliśmy kolorową lawę za pomocą oleju, wody i tabletek musujących. Efekt był niesamowity.

Tydzień u starszaków

Jednego dnia Myszki i Pszczółki bawiły się w regaty, ale bez wody – dzieci dmuchały w „żagle” statków, które poruszały po blacie stołu. Sprawdzaliśmy czyj statek „popłynie” najdalej. Patrzyliśmy także na globusie jaką cześć naszej planety zajmuje woda i przypomnieliśmy sobie na czym polega obieg wody w przyrodzie.

Innego dnia wykonywaliśmy doświadczenie z balonikiem, octem i sodą. Dzieci obserwowały w jaki sposób balonik sam się napompował. Następnie wykonały rysunek małego chemika, na podstawie którego mogą wykonać takie samo doświadczenie w domu.

2 tydzień wakacji u straszaków

Cytrynowi detektywi to my… Dzieci dowiedziały się jakie kraje na świecie są największymi producentami cytryn. Rozmawialiśmy również o zmysłach, a szczególnie o smaku. Dzieci dowiedziały się które części języka odpowiadają za jakie smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny.

Dzieciaki odkrywały także zasadę działania telefonu i przeprowadzały doświadczenie z kubeczkami i żyłką.

Szachy w domu

Dzień dobry, mam propozycje dla dzieci i rodziców odnośnie szachów:
Szanowni Rodzice!
Proponuję zabawy z szachami na wiele sposobów dla wszystkich i na każdym poziomie gry.
1.Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w konkursie plastycznym .
Przypominam, że przedszkolaki  wykonują pracę plastyczną na temat „Moja ulubiona figura szachowa”,
prace wykonujemy w formacie– A4 lub A3.
Technika wykonania pracy (farby plakatowe, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, piórkiem, grafika komputerowa itp.) jest dowolna. Dopuszcza się tylko prace wykonane na papierze. Wydłużamy termin nadsyłania prac do końca kwietnia.

2. Polecam gorąco program w wersji polskiej, do pobrania bezpłatnie Lucas Chess.W programie tym możemy grać na różnych poziomach od gry ze zwierzątkami do silników szachowych.

3. Polecam dla najmłodszych zabawę w zdobywanie gwiazdek, ćwiczenia szachowe na stronie Interaktywny podręcznik szachowy albo bezpośrednio na lichess.org/learn#/1.

Życzę udanej zabawy z szachami
Grażyna Ciesielska

Dinozaury

Miniony tydzień rozpoczęliśmy od poznania oczywiście nowej literki, która towarzyszyła nam przez resztę dni – literka „U”. Tematyka naszych zajęć związana była z prehistorią. Rozmawialiśmy o dinozaurach, na ich podstawie dokonywaliśmy obliczeń matematycznych i wprowadzana była cyfra 9. W ubiegłym tygodniu dzieci dowiedziały się jak powstaje bursztyn. Słuchały także opowiadania o przemądrzałym komarze, na podstawie którego postanowiły dbać o koleżeńskość w naszej grupie. Dzieci wykonywały także z plasteliny figurki owadów, które zalaliśmy galaretką, tak aby wyglądało to jak owady zatopione w bursztynie. Na koniec dnia pracowaliśmy z lupami, oglądając w powiększeniu różne kawałki bursztynów.

Zapraszam do oglądania zdjęć

p. Angelika

Zdjęcia zajęcia