Kategoria: Pszczółki

Ostatni tydzień lipca u starszaków

Ostatni tydzień lipca też dostarczał wielu wrażeń. Dzieci z Myszek i Pszczółek przeprowadzały doświadczenie z pianką do golenia i barwnikami. Oglądały jak przebiega proces obiegu wody w przyrodzie i dowiadywały się skąd się bierze deszcz. Innego dnia rozmawiały o potrzebie oszczędzania wody oraz o życiu podwodnym. Wykonały prace plastyczną „Ośmiornica z talerzyka”.

Oprócz tego rozmawialiśmy na temat bezpiecznego spędzania czasu nad morzem. Lato to świetna okazja na bezpieczne kąpiele w morzu i opalanie, koniecznie z kremem z filtrem 🙂 Nad morzem możemy robić zamki z piasku, szukać kolorowych kamieni czy też muszelek. Sporo dowiedzieliśmy się na temat bursztynu. Starszaki miały za zadanie odszukać bursztyny ukryte w nadmorskim piasku. Poszło im to bardzo sprawnie. Wykonaliśmy też pracę plastyczną, do której wykorzystaliśmy piasek.

Zapraszam do oglądania zdjęć

 

Starszaki – odkrywcy i naukowcy

Dzieciaki z grup: Myszki i Pszczółki odkrywały i badały pewne zjawiska. Np. Sprawdzały czy łatwo jest wprawić w ruch piłeczkę ping-pong’ową za pomocą pompki ręcznej oraz jaka jest różnica w zachowaniu tejże piłeczki w kontakcie z powietrzem dmuchanym przez suszarkę a jaka z powietrzem z ich ust. Innym razem dzieciaki bawiły się z kolorami i tworzyły kolorową sól, z której usypywały ciekawe kompozycje.

Starszaki robiły również ciekawe doświadczenia z powietrzem. Robiliśmy wiele ćwiczeń oddechowych z pomocą słomek oraz piórek. Udało nam się stworzyć rakietę z balona, która sprawiła dzieciom wiele radości. Słomki wykorzystaliśmy do nasze rozwianej i kolorowej pracy plastycznej. Badaliśmy też właściwości wody, sprawdzaliśmy co pływa a co tonie. Na koniec naszych badań robiliśmy kolorową lawę za pomocą oleju, wody i tabletek musujących. Efekt był niesamowity.

Tydzień u starszaków

Jednego dnia Myszki i Pszczółki bawiły się w regaty, ale bez wody – dzieci dmuchały w „żagle” statków, które poruszały po blacie stołu. Sprawdzaliśmy czyj statek „popłynie” najdalej. Patrzyliśmy także na globusie jaką cześć naszej planety zajmuje woda i przypomnieliśmy sobie na czym polega obieg wody w przyrodzie.

Innego dnia wykonywaliśmy doświadczenie z balonikiem, octem i sodą. Dzieci obserwowały w jaki sposób balonik sam się napompował. Następnie wykonały rysunek małego chemika, na podstawie którego mogą wykonać takie samo doświadczenie w domu.

2 tydzień wakacji u straszaków

Cytrynowi detektywi to my… Dzieci dowiedziały się jakie kraje na świecie są największymi producentami cytryn. Rozmawialiśmy również o zmysłach, a szczególnie o smaku. Dzieci dowiedziały się które części języka odpowiadają za jakie smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny.

Dzieciaki odkrywały także zasadę działania telefonu i przeprowadzały doświadczenie z kubeczkami i żyłką.