„Szedł Sasza suchą szosą…”

Dziecko potrzebuje trochę czas, aby nauczyć si e poprawnej realizacji danego fonemu.

Jest to zależne od stopnia trudności dźwięku, wieku przedszkolaka a także zestawienia głoskowego, w jakim ten dźwięk znajduje się.

W większości przypadków łatwiej jest realizować głoskę w nagłosie, czyli na początku słowa niż w śródgłosie ( środek wyrazu) czy wygłosie ( koniec słowa).

Każdy etap terapii trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

O tym, czy dziecko dobrze realizuje daną głoskę  możemy przekonać się wówczas, jeśli dobrze wymówi ją w sąsiedztwie spółgłoskowym ( z wyjątkiem r) a także w pozycji środkowej i końcowej słowa.

Najtrudniejsze jest różnicowanie podobnych dźwięków a jednak pozostających w innych szeregach głoskowych. Jeżeli dziecko dobrze realizuje takie głoski w jednym wyrazie, znaczy, że terapia danego fonemu została zakończona.

 

Poniżej podaję takie zestawienia, aby sprawdzili Państwo, jak radzą sobie nasze pociechy:

susza, saszetka, Sasza, czosnek, Calineczka, słodycze, soczek, zacząć.

Oczywiste jest to, że w wieku przedszkolnym dzieci nie muszą takich wyrazów realizować w sposób prawidłowy. Nawet już jako uczniowie z pewnością mogą mieć problemy z prawidłową wymową tak skomplikowanych zestawień.

Proszę spróbować szybko wymówić „susza” a przekonają się Państwo, że i nam może to sprawić duży problem. Warto jednak próbować, bo tylko ćwiczenia uczynią z nas mistrzów

 Marta Mierzwa – Gałkowska