Nauka i zabawa, czyli przyjemne z pożytecznym

Komunikacja językowa jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Posługiwanie się słowem daje wiele możliwości i sprawia, że nawiązujemy relacje z drugim człowiekiem.

O mowę trzeba więc dbać od najmłodszych lat. Okres przedszkolny to ten, w czasie którego dziecko dopiero zaczyna i rozwija swoją komunikację z otoczeniem. Wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych to podstawa, aby nabyć umiejętności pięknego posługiwania się słowem. Uczyć jednak można przez zabawę, bo tylko taki sposób jest dla dzieci przyjemny i efektywny.

Poniżej podaję zatem kolejną propozycję zabaw edukacyjnych o charakterze logopedycznym:
a) Zabawa w dmuchanie papierków – porwij z dzieckiem kartkę papieru i zróbcie zawody w dmuchaniu. Na stole lub na podłodze ułóżcie papierki w dwóch kupkach i dmuchajcie równocześnie. Kto pierwszy dotrze do mety?
b) Bulgotanie – dmuchanie przez słomkę . Rurkę wkładamy do szklanki napełnionej do połowy wodą i dziecko zaczyna dmuchać. Możesz dolać kroplę płynu do naczyń a powstanie fantastyczna piana.
c) Zabawa z ryżem preparowanym – wysyp ryż na talerzyk i poproś dziecko, aby zjadało go bez użycia rąk.
d) Zabawa z pluszakami – poustawiajcie pluszaki . Niech dziecko pokazuje zwierzątko i je naśladuje, np. jak ziewa hipopotam.
e) Dmuchanie do papierowego worka – dziecko nadyma policzki i wdmuchuje powietrze do papierowego worka.
f) Zabawa w szumiące drzewa – dziecko unosi rączki i naśladuje szumiące drzewo – sza, szo, szu, sze, szy.
g) Pyszna czekolada lub miodzik – dziecko ma wysmarowane nimi podniebienie a potem językiem czyści całą górę. Czy na pewno wszystko jest już czyste?

Takich zabaw na pewno można wymyślać w nieskończoność. Najważniejsze, iż wskazane ćwiczenia wpływają na poprawę pracy narządów mowy a tym samym na naszą wymowę. Marta Mierzwa – Gałkowska