O nas

Przedszkole Niepubliczne Wiki zostało utworzone na bazie Przedszkola Nr 7 w 2002 roku, znajduje się w cichej dzielnicy domków jednorodzinnych, ma dostęp do dużego terenu zabaw na którym jest wiele przyrządów do zabawy dla dzieci min ciuchcia, bujawki, zjeżdżalnie, piaskownice, ławki, ogrodzona piaskownica dla dzieci w wieku żłobkowym.

Od września 2008 roku w Przedszkolu Niepublicznym „Wiki” w Elblągu realizowana jest innowacja pedagogiczna pod nazwą „Żywa edukacja”. Polega ona na wykorzystaniu piłek terapeutycznych w procesie kształcenia dzieci w młodszym wieku przedszkolnym i szkolnym. Krzesełka zostały zastąpione przez piłki. Wiemy że każdy, a szczególnie dziecko potrzebuje ruchu aby się rozwijać. Właśnie dzięki piłkom w naturalny sposób wykorzystują ruch podczas przyswajania wiadomości i umiejętności. Dzieci w każdej chwili (poruszając się na piłkach poprzez ruch) mają możliwość rozładowania napięcia nie czekając do końca zajęć czy posiłku.

W listopadzie 2012 r przedszkole zakwalifikowało się do projektu „Edukacja Fundamentalna w Przedszkolu” z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu III – Wysoka jakość systemu oświaty. Działanie .3. – Poprawa jakości kształcenia.; Poddziałanie 3.3.4 – modernizacja treści i metod kształcenia ogłoszonego przez Fundację Instytut Nowoczesnej Edukacji oraz Edukacja Pro Futuro.

Od wiosny 2013 nauczycielki, które uzyskały uprawnienia pracują metodą Kinezjologii Denisona. Ta metoda pobudza naturalny rozwój dziecka i aktywizuje mechanizmy pracy mózgu poprzez swobodny ruch, przekraczanie linii środkowej ciała (prawa-lewa strona).

Wszystkie nauczycielki mają wykształcenie pedagogiczne, wyższe. Pomimo iż posiadają wysokie kompetencje, systematycznie korzystają z różnych form doskonalenia zawodowego, podczas których poznają nową wiedzę z zakresu psychologii rozwojowej dziecka.

Cenimy sobie także współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej, ponieważ pokazują nam sposoby współdziałania z niepełnosprawnymi, pomagają w wykonywaniu różnorodnych ozdób na kiermasze świąteczne. Chętnie współpracujemy z instytucjami  edukacyjnymi, ekologicznymi, bierzemy udział w konkursach.

Przedszkole podjęło działania w tworzeniu „żywych” kącików zainteresowań umożliwiających aktywne działanie, wspomagających ogólny rozwój dzieci poprzez ich zainteresowania. Wprowadza dzieci w świat dotąd dla nich obcy. Przede wszystkim uczy go tego, że istnieją inne dzieci i ich potrzeby – zaczyna odbywać się proces socjalizacji malucha. Ponadto dziecko zdobywa wiele innych umiejętności i wiadomości o otaczającym go świecie. Nabywa umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej, kształtuje swoją osobowość, próbuje rozumieć i akceptować uczucia innych. „Żywe” kąciki to min ogród ziołowy, ogród warzywny, rabata kwiatowa, ule dla owadów miododajnych, hodowle zwierząt w terrariach, a nawet hodowlę motyli.