„Z kim współpracuje logopeda?”

Często okazuje się, że gabinet logopedyczny to za mało, aby właściwie zdiagnozować i zdefiniować nieprawidłowości zaobserwowane u dziecka. Wówczas logopeda musi pomyśleć o konsultacjach z innymi specjalistami, by wyznaczyć właściwe kierunki pracy oraz pomóc dziecku w eliminacji trudności werbalnych.

Logopedzi na stałe współpracują z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w których pracują pedagodzy i psycholodzy. Jeżeli np. u dziecka obserwujemy niepłynność mówienia bądź przedłużającą się fobię werbalną, należy skontaktować się z psychologiem, który po badaniu udzieli nam dalszych wskazówek a także zauważy, jak przebiega zależność między patologią mowy a innymi czynnikami psychogennymi.

W przypadku, jeśli mamy jakiekolwiek niepewności dotyczące słuchu przedszkolaka, prosimy o konsultacje najpierw w gabinecie pediatrycznym a później w gabinecie laryngologa czy audiologa. Właściwy słuch jest bowiem niezbędny człowiekowi do właściwej realizacji języka czynnego, czyli mowy.

Rodzice często mają obawy w wysłaniu dziecka do poradni, a przecież poradnia ma pomóc a nie zaszkodzić naszej pociesze. Dziecko zopiniowane otrzymuje dodatkowy czas na pracę ze specjalistą najpierw w przedszkolu, a potem, o ile nastąpi taka potrzeba, również w szkole. Każda pomoc jest przecież potrzebna, aby ułatwić dziecku komunikację interpersonalną.

 

Marta Mierzwa – Gałkowska