Wycieczka do Centrum Ogrodniczego

W środę tuż po majówce Smerfy wraz z Żabkami wybrały się autokarem na wycieczkę do Centrum Ogrodniczego, znajdującego się przy ul. Królewieckiej 269b. Tym razem wybraliśmy się ekologiczną edukację o roślinach ozdobnych, w tym także tych miododajnych, które zamierzamy posadzić w przedszkolnym ogrodzie kwiatowym.

Naszym ekspertem – ogrodnikiem, była pani Iwonka, która wraz ze swoją córką – panią Marzenką, zapoznawała nas z tajnikami uprawy roślin ozdobnych.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania poszczególnych tuneli wypełnionych kwitnącymi sadzonkami. Zwiedzając tunele, dzieci zapytały się pani Iwonki, dlaczego niektóre rośliny ustawione są na specjalnych stołach, a inne stoją bezpośrednio na ziemi. Nasz ekspert zwrócił nam uwagę, iż tunele wyłożone są specjalną matą ogrodniczą, która pomaga ukorzenić się sadzonkom. Do sadzonek, które ułożone były bezpośrednio na matach należały: dalie, lawenda, szałwie, aksamitki, petunie, bratki. Rośliny te lubią też, kiedy ogrzewa im się korzonki (stąd system ogrzewania odbywa się przez specjalnie rurki ułożone bezpośrednio na matach). Nasza gospodyni pokazała nam ogromny piec do ogrzewania tuneli (do spalania wykorzystuje się tu drewno).

Po takiej dawce wiadomości, o warunkach niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin, przyszedł czas na zabawę w małych ogrodników.

Wyposażeni w jednorazowe rękawice, z dużym zaangażowaniem, każdy posadził swoją sadzonkę bakopy, którą zabrał ze sobą do przedszkola.

Nasi gospodarze przygotowali dla nas wspaniały, pachnący upominek – każde dziecko oprócz swojej sadzonki, otrzymało doniczkę z okazałym bratkiem, który Smerfy zabrały do swoich domów.

Dziękujemy za tak wspaniałe przyjęcie i upominki! A oto fotorelacja z naszej wyprawy…