Jak powstaje miód ?
Etapy powstawania miodu są w wielu aspektach zaskakujące i pokazują niezwykłą pracę pszczół. W jaki sposób te małe owady wytwarzają miód i jak długo trwa taki proces – tego wszystkiego podczas ostatnich zajęć z „Photonem” dowiedziały się Żabki.
Pierwszy etap tworzenia miodu zachodzi już w trakcie zbiórki i transportu surowca do ula. Pszczoła, gdy pobiera nektar miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych.
Po powrocie do ula, pszczoła zbieraczka przekazuje surowiec pszczołom ulowym, które zagęszczają go i składają do komórek plastra. W komórkach tych następuje proces dojrzewania miodu.
Po 4-5 dniach, gdy miód po kilkukrotnym przeniesieniu z komórki do komórki osiągnie pożądaną zawartość wody, zostaje ostatecznie złożony w komórce i zasklepiony woskiem.
Jak widać jest to bardzo skomplikowany proces. Dlatego też nasze sześciolatki miały za zadanie zapamiętać najważniejsze etapy, korzystając z pomocy edukacyjnej w postaci plakatu:
-
Pszczoła znajduje kwiatek.
-
Zbiera z niego nektar.
-
Leci z nim do ula.
-
Pszczoła składuje nektar w plastrach.
-
Pszczelarz w ochronnym stroju wyjmuje plastry z miodem.
-
Po obróbce miód jest gotowy w słoiku do spożycia.
Z taką oto wiedzą przedszkolaki wyruszyły w trasę z „Photonem”. Zadaniem dzieci było na początku ułożenie trasy dla „Photona” a następnie dotarcie robotem do każdego z etapu, rozpoczynając od kwiatka a kończąc na miodzie. Dzieci miały do wyboru albo poruszać się robotem na poziomie dla początkujących lub też wybrać poziom dla zaawansowanych, przy którym należało najpierw zaprogramować trasę do pokonania dla „Photona”. Nasze przedszkolaki dzielnie walczyły, aby zdobyć wszystkie obrazki, co udało się w 100 procentach ! Brawo dzieci
Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do galerii
p. Kasia