Photon uczy dzieci jak pracują pszczoły

Jak powstaje miód ?

Etapy powstawania miodu są w wielu aspektach zaskakujące i pokazują niezwykłą pracę pszczół. W jaki sposób te małe owady wytwarzają miód i jak długo trwa taki proces – tego wszystkiego podczas ostatnich zajęć z „Photonem” dowiedziały się Pszczółki.

Pierwszy etap tworzenia miodu zachodzi już w trakcie zbiórki i transportu surowca do ula. Pszczoła, gdy pobiera nektar miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych.

Po powrocie do ula, pszczoła zbieraczka przekazuje surowiec pszczołom ulowym, które zagęszczają go i składają do komórek plastra. W komórkach tych następuje proces dojrzewania miodu.

Po 4-5 dniach, gdy miód po kilkukrotnym przeniesieniu z komórki do komórki osiągnie pożądaną zawartość wody, zostaje ostatecznie złożony w komórce i zasklepiony woskiem.

Jak widać jest to bardzo skomplikowany proces. Dlatego też nasze czterolatki miały za zadanie zapamiętać najważniejsze etapy, korzystając z pomocy edukacyjnej w postaci plakatu:

  1. Pszczoła znajduje kwiatek.

  2. Zbiera z niego nektar.

  3. Leci z nim do ula.

  4. Pszczoła składuje nektar w plastrach.

  5. Pszczelarz w ochronnym stroju wyjmuje plastry z miodem.

  6. Po obróbce miód jest gotowy w słoiku do spożycia.

Z taką oto wiedzą przedszkolaki wyruszyły w trasę z „Photonem”, któremu towarzyszyła pszczółka Maja oraz Gucio. Zadaniem dzieci było dotarcie robotem do każdego z etapu, rozpoczynając od kwiatka a kończąc na miodzie. Nasze przedszkolaki dzielnie walczyły, aby zdobyć wszystkie obrazki, co udało się w 100 procentach ! Brawo dzieciaczki

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do galerii zdjęć

p. Kasia