Bardzo ważne jest , aby dziecko wkraczając w kolejny, tym razem szkolny etap życia, mówiło prawidłowo i realizowało w sposób poprawny wszystkie fonemy. Taka sytuacja znacznie ułatwi mu start w szkole, z pewnością pozytywnie będzie oddziaływać na naukę czytania oraz pisania.
Dziecko z wadą wymowy ma w szkole trudniej. Nie chodzi tylko o relacje rówieśnicze, ale także o sukcesy szkolne. Jeżeli źle mówi, najprawdopodobniej może źle zapisywać a także gorzej czytać.
Wprawdzie większość wad wymowy nie zmienia znaczenia. Jeżeli dziecko zamiast „sz” realizuje „s”, to możemy się domyślić, kiedy mówi „salik”, o jakie słowo chodzi. Istnieją jednak takie wady wymowy, które rzutują na znaczenie. W mowie bezdźwięcznej może dojść do nieporozumień. Powiedzmy, że pani w szkole podyktuje dzieciom słowo „domek”. Dziecko z mową bezdźwięczną zamiast „domek” zrozumie „Tomek” i tak też napisze.
Wada wymowy nie wpływa zatem negatywnie tylko na czytanie, ale również na pisanie. Niewątpliwie dzieciom z dobrą komunikacją językową będzie w szkole łatwiej. Działajmy zatem tak, aby w miarę możliwości wyeliminować wszelkie wady wymowy i nieporadności językowe.
Marta Mierzwa – Gałkowska