W pierwszym tygodniu Rybki rozmawiały na temat „Moje miasto Elbląg”. Poznały nazwę miasta, legendy elbląskie, adres przedszkola, powszechnie znane miejsca w naszym mieście. Rozmawialiśmy o tym, co znajduje się w Elblągu i jakie miejsca lubimy. Dzieci nadały koloru legendzie o Piekarczyku, stworzyły ulice elbląskiej Starówki. Rybki poznały guiro- instrument muzyczny o ciekawym brzmieniu. Dzieci chętnie poznały sposób gry na tym instrumencie.
W drugim tygodniu poznawały zwierzęta te z bliskiego otoczenia i te mieszkające w ZOO. Bawiliśmy się w rozpoznawanie zwierząt po odkryciu tylko fragmentu ilustracji, naśladowaliśmy odgłosy i sposób poruszania się różnych zwierząt. Dzieci poprzez zabawę ćwiczyły staranne kolorowanie gada. Choć to nie było łatwe zadanie- Rybki poradziły sobie z nim bardzo dobrze- wycięły zakręconego węża, który dał im wiele radości podczas zabaw, które same wymyślały. Z początkiem marca rozpoczęliśmy przygotowania do nadejścia wiosny- dzieci dowiedziały się czym jest kiełkownica i dbały, aby kiełki w niej się rozwijały, by z przyjściem wiosny udekorować kanapki zieloną dawką witamin.
W trzecim tygodniu rozmawialiśmy również o zwierzętach, ale tym razem o tych prehistorycznych. Wielką frajdą dla dzieci było poznać te zwierzęta. Dzieci dowiedziały się czym były dinozaury, co jadły, jak się poruszały i dlaczego nie korzystały z pomocy weterynarza. Liczyliśmy, porównywaliśmy wielkości dinozaurów, zgadywaliśmy, którego dinozaura brakuje. Ponadto bawiliśmy się i poznawaliśmy tańcząc razem. Każdy pomalował dinozaura, wykleił plasteliną, a także wyciął i poskładał, by wspólnie przygotować pracę plastyczną „Las jurajski”.
W czwartym tygodniu temat wiodący to: „Wiosna”. Tydzień rozpoczęliśmy od poszukiwania wiosny w okolicznych ogródkach. Rybki znalazły wiele krokusów, przebiśniegów i pierwsze stokrotki. Pięknymi kwiatami wyciętymi z kolorowych kartek ozdobiły suknię Pani Wiosny. Przy okazji kwiatów rozmawialiśmy o tym, czego potrzebują do życia i jak rozwijają się rośliny. Po ułożeniu wspólnie puzzli omówiliśmy obieg wody w przyrodzie. Wiosenny krajobraz dzieci namalowały na folii na terenie przedszkola. Tworzenie, wycinanie, wyklejanie kwiatów towarzyszyło nam przez cały tydzień. A także bawiliśmy się licząc i tworząc kolekcje.
W piątym tygodniu temat w naszej grupie to: „Nadeszła wiosna”. Utrwalaliśmy wiadomości o nowej porze roku, a także poznaliśmy nową piosenkę „Bociek”, rozmawialiśmy o tym co dobrego niesie ze sobą wiosna i jakie są niedogodności związane z tą porą roku. Bawiliśmy się w poszukiwaczy bazi. Dzieci ozdobiły wazon oraz patyki, które zamieniły się w mięciutkie bazie. Do zabaw matematycznych wykorzystaliśmy żabki, rybki, kwiatki. Rybki ćwiczyły swoją sprawność manualną podczas łowienia rybek i kwiatków, a także tworząc wiatraczki i ozdabiając bociana.
W marcu dołączyliśmy do wspólnego świętowania urodzin F. Froebla, który podkreślał ważną rolę zabawy w edukacji przedszkolnej. I tak poprzez zabawę uczymy się współpracy, precyzji, kreatywności, cierpliwości, uważności i wiele wiele więcej.
W marcu świętowaliśmy:
01.03.- Dzień Żołnierzy Wyklętych
04.03.- Dzień Dentysty
08.03.- Dzień Kobiet
18.03.- Dzień Słońca, Dzień Wróbla
21.03.- Dzień Wiosny, Dzień Wody