W okresie przedszkolnym sporo dzieci zaburza realizację głoski „L” , zamieniając ją w wymowie na głoskę „j” (najczęściej, choć mogą zdarzyć się i nietypowe, nieregularne wymiany). Dobrze realizowane „l” jest niezwykle istotne przy dalszej nauce trudniejszych głosek, np. głoski „R”. Dlatego tak istotne jest jej opanowanie .
Głoska „L” najczęściej pojawia się u dzieci wcześnie, bo już w wieku 2 – 3 lat. Wymaga jednak pionizacji języka, stąd problem u niektórych dzieci, aby ją dobrze zrealizować. Ćwiczenia owej głoski należy rozpocząć od usprawniania pracy języka (np. wspinanie języka w kierunku nosa i podniebienia, oblizywanie ust, zlizywanie z talerzyka, lizanie lizaka, liczenie językiem górnych zębów). Pomocne może być także przytrzymywanie językiem na podniebieniu rodzynek. Genialne są patyczki z nicią dentystyczną (tzw. flossery) – za ich pomocą można podciągać i wyciągać języczek). Potrzebne będą także ćwiczenia słuchu fonematycznego – różnicowanie „l”, „R”, „J”, ale to na dalszym etapie terapii. Poza tym nie wolno zapominać o kinestezji artykulacyjnej (ćwiczenia ze smakami oraz zimnym i ciepłym).
Terapia głoski „L przeważnie przebiega dość sprawnie i otwiera drogę do nauki głosek trudniejszych, między innymi głosek szeregów czy najtrudniejszej w ontogenezie „R”. Warto więc uczyć jej stosunkowo wcześnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do gabinetu.
Logopeda Marta Mierzwa – Gałkowska