Kwiecień w grupie Rybek

Kwiecień rozpoczęliśmy świętowaniem- w poniedziałek Dzień Marchewki, a we wtorek Dzień Leśnika.

„Wiosna na wsi” to temat pierwszego tygodnia kwietnia. W tym tygodniu liczyliśmy marchewki, ćwiczyliśmy sprawność rączki, a także poznaliśmy zwierzątka hodowlane- dorosłe osobniki i ich dzieci. W czasie zabawy tworzyliśmy rodziny między innymi kaczą rodzinę- kaczor, kwoka i kaczątko. Ponadto uczyliśmy się współpracy przy tworzeniu grupowej pracy plastycznej.

W drugim tygodniu rozmawialiśmy o Wielkanocy. Poznaliśmy tradycje i symbole wielkanocne, a przy okazji Wielkiego Tygodnia uczyliśmy się dni tygodnia. Do zabaw matematycznych wykorzystaliśmy najpopularniejszy znak Świąt Wielkiej Nocy- jajko. Pilnie uczyliśmy się też z naszych książeczek ozdabiając pisankę według wzoru. Drugi tydzień osłodził nam Dzień Czekolady. Tego dnia zrobiliśmy zdrowy mus czekoladowy z awokado, który ze smakiem zjedliśmy.

Trzeci tydzień rozpoczęliśmy zabawami, które przygotował wielkanocny Zajączek. Schował on w sali jajeczka z zadaniami. Między innymi trzeba było ułożyć samogłoski: „A”z kolorowych patyczków, „Y” z zabawek w kształcie ludzi, „E” kładąc się na dywanie i współpracując z grupą. Dowiedzieliśmy się również czym jest segregacja śmieci i recykling. Podsumowaliśmy temat tygodnia w piątek, gdy świętowali Dzień Ziemi. Wykorzystaliśmy ścinki z prac plastycznych i tak powstały kolorowe prace. Rybki wiedzą, że dbając o planetę, musimy też dbać o książki. Przypomnieliśmy to sobie przy okazji Święta Książki.

Zabawa w teatr, to temat czwartego tygodnia. Dowiedzieliśmy się, że symbolem teatru są dwie maski- smutna i wesoła. Był to pretekst, by porozmawiać o uczuciach, które towarzyszą teatralnym przedstawieniom. Dzieci używały smutnych i wesołych barw do poszczególnej maski. Ćwicząc wycinanie stworzyliśmy scenografię- zamek. Kolorując i wycinając sylwety odgrywaliśmy rolę.

Zabawę w teatr kontynuowaliśmy wykorzystując kurtynę i pacynki. Na koniec tygodnia utrwaliliśmy pojęcia kurtyna, scena, scenografia, kostiumy, rekwizyty, widownia, widzowie. Tanecznym krokiem weszliśmy w weekend majowy, bo w piątek świętowaliśmy Dzień Tańca.

W kwietniu Rybki brały udział w projekcie „Świętujemy urodziny Froebel’a”. Przez czas projektu freblowaliśmy- czyli uczyliśmy się przez zabawę w nurcie pedagogiki freblowskiej. Dzieciom bardzo podobały się te zabawy! Odkryliśmy na nowo świat zabawy. Projekt zakończyliśmy 21.04.- w dniu urodzin Friedricha Wilhelma Froebel’a.