W późniejszym okresie przedszkolnym dzieci muszą rozwijać umiejętność analizy i syntezy fonemowej.
Tzw. głoskowanie, czyli rozkładanie słowa na głoski bądź składanie głosek w słowo jest umiejętnością niezwykle ważną i jednocześnie niezbędną w nauce pisania oraz czytania.
Dużą trudność sprawia przedszkolakom analiza i synteza fonemowa, jeżeli mają wady wymowy bądź deficyty słuchu. Zatem należy odpowiednio wcześnie zadbać o to, aby przedszkolak dobrze realizował głoski i dobrze słyszał (w razie jakichkolwiek wątpliwości potrzebna będzie wizyta u pediatry czy laryngologa).
Ćwiczenia w głoskowaniu zaczynamy od krótkich jednosylabowych słów a dopiero z czasem przechodzimy do słów trudniejszych, dwusylabowych i więcej.
Ćwiczyć należy systematycznie, raczej po kilka minut naraz, aby dziecko nie zmęczyło się i nie zniechęciło.
Umiejętność analizy i syntezy fonemowej dobrze rokuje na przyszłość procesu edukacyjnego, jeżeli dziecko nie ma z nią trudności, raczej nie napotka na kłopoty w szkole.
Ćwiczenia w przedszkolu, choć oczywiście wykonywane są bardzo często i naprawdę solidnie, nie wszystkim dzieciom wystarczą. Trzeba tę umiejętność szlifować również w domu. To naprawdę bardzo ważne i potrzebne. A zatem życzę powodzenia przedszkolakom a Państwu cierpliwości. Na pewno „praca czyni mistrza”.
Marta Mierzwa – Gałkowska