Kategoria: Żabki

Moi rodzice

Miniony tydzień Żabki spędziły bardzo pracowicie, gdyż przygotowywały się do nadchodzącego Święta Mamy i Taty. Podczas licznych rozmów dzieci wypowiadały się na temat swoich rodziców, ich wyglądu oraz upodobań. Czytane były teksty mówiące o wspólnym spędzaniu wolnego czasu i wykonywane były ilustracje w kartach pracy o tym, jak dzieci pomagają w wykonywaniu obowiązków domowych. Żabki rysowały także portrety rodziców, które podziwiać można w galerii przed naszą salą. Starszaki przygotowały także bajecznie kolorowe, wspaniałe ,,torciki” z ciastoliny… A podczas zabawy matematycznej rozwijane były umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10, wykorzystując liczmany oraz kartoniki z cyframi i znakami do zapisywania działań. Dzieci uczestniczyły też w próbach programu artystycznego, który już w nadchodzący wtorek uświetni uroczystość dla rodziców…

Zapraszam do galerii zdjęć z naszych działań… Link do galerii zdjęć

Turniej Szachowy w Szkole Podstawowej nr 1

Ostatni dzień tygodnia, piątek, powinno się odpoczywać, relaksować i przygotowywać do weekendu, ale nie u nas w przedszkolu. Był to dzień, który przyniósł wiele emocji grupie Biedronek i Żabek. Mianowicie, wzięły one udział z Turnieju Szachowym o charakterze wojewódzkim.

Dzieci gdy dotarły na miejsce były bardzo przejęte, szczególnie gdy zobaczyły sale w której miał się odbyć turniej. Kilkanaście stolików, szachownic i dużo przeciwników. Podczas 3 rund, każde dziecko mierzyło się zawsze z innym zawodnikiem. Były łzy, rozczarowanie, ale też radość i uśmiech.

Między rundami, dzieci mogły się zrelaksować w sali, gdzie mogły chwilę się pobawić lub coś zjeść i się napić.

Najlepsi z najlepszych. Zdani tylko na siebie i na umiejętności strategiczne. I w końcu zwycięstwo.

Serdecznie gratulujemy Żabkom i Biedronkom, a w szczególności: Wojtkowi J. – 1 miejsce, Jasiowi W – 2 miejsce, a także Blance, Mateuszowi T, Wiktorii oraz Antosiowi z grupy Biedronek – wszyscy znaleźli się w pierwszej 10!!!.

Zobaczmy to jeszcze raz…. Link do galerii zdjęć

Photon uczy Żabki jak pracują pszczoły

Jak powstaje miód ?

Etapy powstawania miodu są w wielu aspektach zaskakujące i pokazują niezwykłą pracę pszczół. W jaki sposób te małe owady wytwarzają miód i jak długo trwa taki proces – tego wszystkiego podczas ostatnich zajęć z „Photonem” dowiedziały się Żabki.

Pierwszy etap tworzenia miodu zachodzi już w trakcie zbiórki i transportu surowca do ula. Pszczoła, gdy pobiera nektar miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych.

Po powrocie do ula, pszczoła zbieraczka przekazuje surowiec pszczołom ulowym, które zagęszczają go i składają do komórek plastra. W komórkach tych następuje proces dojrzewania miodu.

Po 4-5 dniach, gdy miód po kilkukrotnym przeniesieniu z komórki do komórki osiągnie pożądaną zawartość wody, zostaje ostatecznie złożony w komórce i zasklepiony woskiem.

Jak widać jest to bardzo skomplikowany proces. Dlatego też nasze sześciolatki miały za zadanie zapamiętać najważniejsze etapy, korzystając z pomocy edukacyjnej w postaci plakatu:

  1. Pszczoła znajduje kwiatek.

  2. Zbiera z niego nektar.

  3. Leci z nim do ula.

  4. Pszczoła składuje nektar w plastrach.

  5. Pszczelarz w ochronnym stroju wyjmuje plastry z miodem.

  6. Po obróbce miód jest gotowy w słoiku do spożycia.

Z taką oto wiedzą przedszkolaki wyruszyły w trasę z „Photonem”. Zadaniem dzieci było na początku ułożenie trasy dla „Photona” a następnie dotarcie robotem do każdego z etapu, rozpoczynając od kwiatka a kończąc na miodzie. Dzieci miały do wyboru albo poruszać się robotem na poziomie dla początkujących lub też wybrać poziom dla zaawansowanych, przy którym należało najpierw zaprogramować trasę do pokonania dla „Photona”. Nasze przedszkolaki dzielnie walczyły, aby zdobyć wszystkie obrazki, co udało się w 100 procentach ! Brawo dzieci

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć:  Link do galerii

p. Kasia

Prace w ogrodzie warzywnym

W tym tygodniu Żabki prowadziły dalsze działania w naszym przedszkolnym warzywniaku. Mali ogrodnicy, po odpowiednim przygotowaniu podłoża, wysiali nasiona rzodkiewki. Wysadzona została także cebulka na szczypiorek. W pozostałej części rabatki, Żabki wykonały otwory w glebie i zasadziły ogórki gruntowe… Całość ogrodu i wszystkie hodowane w nim rośliny zostały dokładnie podlane . Mali ogrodnicy spulchnili też ziemię wokół kalarepek, sałaty oraz pomidorów, które już mają pierwsze kwiaty. A podczas pracy, dzieci mogły obserwować owady, które zapylały kwiatostany pomidorów. Mamy nadzieję, iż wyhodujemy obfite polony…

A oto fotorelacja z naszych prac ogrodowych…  Link do galerii zdjęć

Łąka wiosną

Łąka wiosna to temat kompleksowy realizowany w ostatnim czasie w grupie Żabki. Dzieci podczas zajęć oglądały ilustracje i zdjęcia przedstawiające łąkę, nazywały rośliny i zwierzęta żyjące w tym ekosystemie. Żabki wysłuchały ciekawostek o motylach i dowiedziały się, iż są one drugą pod względem liczebności grupą owadów (pierwszą są chrząszcze). W Polsce występuje ponad 3 tysiące gatunków motyli! Przy wykorzystaniu ilustracji w książce, pani Beata omówiła cykl rozwojowy motyla oraz jego budowę. Dzieci na specjalnych modelach edukacyjnych sprawdziły, iż motyl zbudowany jest z głowy, tułowia i odwłoku. Na głowie znajduje się aparat gębowy, czułki i oczy. Z tułowia zaś wyrastaniem stają trzy pary odnóży. Jedną z ciekawszych zabaw, która wyzwoliła aktywność twórczość dzieci, była zabawa ,,Gdybym był motylem”. Innym owadem, który został bardzo dobrze omówiony podczas tego tygodnia, to biedronka. Dzieci dowiedziały się, iż są to owady bardzo pożyteczne, które zwalczają szkodniki roślin. W tym tygodniu nie zabrakło także zabaw tropiących z wykorzystaniem lup w naszym ogrodzie… A w naszej galerii prac, można podziwiać wspaniałe biedronki!  Link do galerii zdjęć

Dzień bez śmiecenia

Odpady „produkujemy wszędzie” – w domu, na wakacjach – nad jeziorem czy w górach, w czasie podróży samochodem, w biurze, na budowie – wymieniać można bez końca. W każdym miejscu, w którym jesteśmy i spędzamy czas. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy z papierkami po cukierkach, zapisanymi kartkami, butelką po soku czy puszką po mielonce… Nie zostawiajmy toreb foliowych i butelek na plaży – wyrzućmy je do pojemników na posegregowane odpady. Jadąc samochodem nie wyrzucajmy papierków czy plastikowych butelek przez okno do lasu. Przedszkolaki doskonale o tym pamiętają ! W piątek w naszym przedszkolu 11 maja obchodziliśmy „Dzień bez śmiecenia”.

Żabki postanowiły pokazać wszystkim, w jaki sposób można bawić się niewielkim kosztem. A do tego posłużyły nam jedynie kolorowe nakrętki oraz miski do segregacji. Na początku dzieci miały za zadanie posegregować nakrętki wg koloru. Następnym krokiem było ułożenie na dywanie oraz na podłodze jak najdłuższych kolorowych węży. Na koniec każde dziecko ułożyło z nakrętek to, na co miało ochotę. Powstały cudowne prace, między innymi: klaun, króliczek z marchewką, domek na wodzie, łódka, gąsienica, miś itp. Żabki wykazały się wspaniałą wyobraźnią !n a koniec utrwalaliśmy liczenie podczas zbierania nakrętek do kartonów.

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Galeria zdjęć

p. Kasia

Żabki na Festynie Mundurowym

    W piątek Żabki w cudownym nastroju wybrały się na Festyn Wojskowy na poligonie przy ul. Królewieckiej. Możliwość obejrzenia a nawet „wypróbowania” ciężkiego sprzętu wojskowego wzbudzała prawdziwy entuzjazm wśród naszych przedszkolaków.

Czołgi, wozy opancerzone, transportery, quady wojskowe oraz inny sprzęt wojsk lądowych a także gry, zabawy czekały na wszystkich uczestników. Dzieci miały okazję wziąć udział w wyścigach rzędów w skokach w workach jak również zmierzyć się podczas przeciągania liny. Zabawa była przednia ! Sześciolatki otrzymały lizaki, cukierki oraz patriotyczne chorągiewki za udział w zajęciach.

Oczywiście największą popularnością cieszyły się wozy bojowe, na które można było się wspiąć i poczuć się jak prawdziwy żołnierz a przy okazji porozmawiać z wojskowymi. Przedszkolaki mogły wejść na wóz strażacki, zasiąść za kierownicą a także założyć kask strażacki ! Po takich wrażeniach przyszła kolej na zwiedzenie wojskowego sprzętu historycznego. Żabki mogły również obejrzeć pokaz tresury psów wojskowych, spotkać się „oko w oko” z płetwonurkiem, pokonać tor przeszkód a nawet zostać orzeźwionym delikatnym prysznicem ze zraszacza strażackiego ! Atrakcji nie brakowało ! Co odważniejsze dzieci miały okazję zjechać z liny przy asyście instruktora

Zabawa była naprawdę udana. Świetnie spędzony czas i niezapomniane wrażenia dla dzieci z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zapraszam serdecznie do naszej galerii zdjęć: Link do galerii

p. Kasia

Polska – moje państwo.

                Ten tydzień poświęcony został na rozmowach o naszym regionie i mieście.

Dzieci przypomniały sobie treść legendy o Piekarczyku, wspólnie oglądaliśmy stare pocztówki oraz albumy związane ze starówką i znanymi elbląskimi zabytkami.

Żabki wypowiadały się na temat swoich ulubionych zabytkowych budowli oraz przeżyć związanych z ich zwiedzaniem. Podczas rozmowy okazało się, iż przedszkolaki doskonale znają herb naszego miasta i nie miały trudności z jego rysowaniem.

Do naszych zajęć związanych z poznawaniem Polski, wykorzystaliśmy dywan w postaci mapy fizycznej naszego kraju. Żabki pracując w małych zespołach, odczytywały napisy i wskazywały położenie dużych miast, rzek, gór i Morza Bałtyckiego.

W czwartek zaś, dzieci miały okazję degustować specjalność kuchni polskiej – biały barszcz. Pycha…

A oto zdjęcia z naszych zajęć…