Kategoria: Pszczółki

Na łące

W minionym tygodniu dzieci z wakacyjnej grupy młodszej rozmawiały o łące. Poznawały rośliny znajdujące się w tym ekosystemie, a także zwierzęta i owady. Dzieci na podstawie kwiatków doskonaliły liczenie i rozwiązywały zadania matematyczne wymyślone przez panią. Jednego dnia nasi milusińscy poznawali zioła, które można spotkać zarówno na łące, jak i w niejednym ogródku. Każde dziecko dostało materiał badawczy- listek mięty, oregano, rozmarynu lub gałązkę koperku, które obserwowały przez lupki oraz testowały zmysłem węchu.

Pani bawiła się także z dziećmi ruchowo… np., w skoki po listkach. W zabawie tej dzieci doskonaliły sprawność ogólną oraz  skoczność.

 

Zapraszam do oglądania galerii p.Angelika  Tutaj link do galerii zdjęć

W świecie bajek

Oprócz słodyczy, dzieci najbardziej lubią bajki. Grupa starsza mogła zrealizować zajęcia, właśnie w towarzystwie postaci z bajek.
Kubuś Puchatek przypomniał dzieciom o przyjaciołach ze Stumilowego Lasu w postaci zagadek. Wspólnie z Królikiem, „sadziliśmy” marchewki na grządkach. Liczyliśmy, dodawaliśmy, porównywaliśmy, a także rozwijaliśmy koordynację wzrokową, układając puzzle.
Z kolejnym bohaterem, czyli Świnką Peppą bawiliśmy się z „3 pudełka”. Dzieci musiały odnaleźć ukrytego pod jednym z pudełek George’a. Przy okazji poćwiczyliśmy zaimki na, pod, za, obok, między.
Największą jednak frajdą okazały się zabawy ze świnkami i chustą animacyjną typu – spadochron.
Nie zabrakło również spotkania z Pszczółką Mają i kwiatami. Wspólnie przyjrzeliśmy się ich kolorom, budowie – za pomocą lup. Pomogliśmy też pszczółce zebrać kwiaty, zgodnie z pewnymi zasadami.
Podczas tych zajęć na pewno nie zabrakło kolorów i uśmiechu…. TUTAJ LINK DO GALERII ZDJĘĆ

Bezpiecznie spędzamy wakacje

W minionym tygodniu w grupie starszej dzieci spędzały bardzo dużo czasu na dworze, włącznie z zajęciami. Zadaniem dzieci było przy użyciu farb zrobić plamy na wyciętych z kartek koszulkach. Zamiast pędzelków postanowiliśmy wcielić się w małych kreatywnych artystów i wykonać zadanie malując palcami. Zabawy było co niemiara. Powstały piękne kolorowe prace.

Kolejnego dnia przedszkolaki poznały zasady bezpiecznej jazdy na rowerze. Starszaki wiedzą już, że należy zawsze nałożyć kask oraz ochraniacze, jeśli mają zamiar wsiąść na rower. Dzieci wykonały pracę plastyczną, pt.: „Mój wymarzony rower”. Następnego dnia przedszkolaki zamieniły się w rybaków, którzy poszukują swojej rybki, przynoszącej szczęście. Bawiliśmy się w łowienie ryb a także narysowaliśmy rybkę, dającą szczęście.

 

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć  Tutaj link do galerii zdjęć

p. Kasia

Zabawy w ZOO

W minionym tygodniu tematem kompleksowym w grupie młodszej były zabawy w ZOO.  Przypomnieliśmy sobie jakie zwierzęta możemy tam spotkać. Rozmawialiśmy na temat ich wyglądu i wydawanych odgłosów. Korzystając z pięknej pogody, malowaliśmy mini ZOO na folii, którą owinęliśmy wokół drzew na terenie naszego przedszkola. Była to świetna zabawa. Udało się również nam stworzyć plastelinowe ZOO, które prezentowało się fantastycznie. Wykorzystując kolorowe maski, bawiliśmy się w ZOO. Naśladowaliśmy zwierzęta i odgadywaliśmy je między sobą. W naszej sali powstało małe ZOO pełne żyraf, słoników a nawet krokodyli. Grupowaliśmy poznane wcześniej zwierzęta i określaliśmy która z grup jest najliczniejsza.  Nie zabrakło również zabaw na terenie ogrodu, w piaskownicy i na naszym placu zabaw.

Zapraszamy do oglądania galerii! Link do galerii zdjęć

Jesteśmy tacy sami a jednak różni

W minionym tygodniu dzieci z grupy młodszej poznawały różne zakątki świata. Przedszkolaki dowiedziały się, że ludzie z różnych stron świata są do siebie podobni, ale mogą różnić się od siebie kolorem skóry, kształtem oczu oraz językiem, którym się porozumiewają. Dzieci odwiedziły Afrykę – kraj Murzynka Bambo, gdzie wykonały kolorowe korale ze słomek. Maluszki poznały także zwierzęta egzotyczne, a razem z małpką Fik-Mik wykonały piękną pracę plastyczną, podczas której z odciśniętych rączek powstały sympatyczne małpki. Po zajęciach czekał na dzieci plac zabaw, gdzie zawsze czeka dużo atrakcji, a pod rozłożystymi drzewami panuje dający ukojenie w upalne dni cień. Link do galerii zdjęć

Żywioły

W tym tygodniu dzieci z grupy młodszej rozmawiały o żywiołach. Podczas zabaw badawczych z wodą , maluchy samodzielnie poznawały właściwości fizyczne wody jak i badały, które przedmioty toną, a które unoszą się na jej powierzchni. Dzieci wykorzystując kolorowe ilustracje , poznawały także ekosystem jeziora (zwierzęta i rośliny rosnące w wodzie). W czasie zabaw nie zabrakło też eksperymentów z wiatrem i badaniem „gdzie jest powietrze?”. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach logopedycznych z wykorzystywaniem piórek, słomek i pomponów. Poznały także budowę oraz sposób działania wiatraka.

 

To był bardzo intensywnie spędzony czas na odkrywaniu otaczającego nas świata, który dostarczył maluchom wiele emocji. Tutaj link do galerii zdjjęć

„Zabawy małych ekologów”

W minionym tygodniu dzieci z wakacyjnej grupy starszej bawiły się ekologów. W poniedziałek zuchy badały właściwości wody oraz nauczyły się jak filtrować ją z zanieczyszczeń.  Dowiedziały się także jakie są skutki zanieczyszczania wody. Kolejne dni upłynęły na  polisensorycznym poznawaniu przyrody: zabawy z magiczny pudłem, lupami i materiałem przyrodniczym( liście, kamienie, gałązki) oraz zabawy na ścieżce polisensorycznej w ogrodzie przedszkolnym.

W tym tygodniu dzieci wykonywały prace plastyczną „stemplowanie liści”, dzięki czemu powstały bardzo ciekawe kompozycje kolorystyczne, z których dzieci stworzyły drzewa.

Oczywiście przy tak pięknej pogodzie nie zabrakło zabaw dowolnych na dworze, korzystaliśmy na 100% z cudownej aury.

 

Zapraszam do oglądania galerii

p. Angelika

W ŚWIECIE PRZYRODY

Grupa starsza ten tydzień poświęciła przyrodzie. Na ten termin składa się wiele czynników, więc mieliśmy duże pole manewru.

Drzewa są bardzo ważne w naszym świecie, bo dzięki nim mamy między innymi tlen. Dzieci, próbowały się zaprzyjaźnić z drzewem. Każdy potrzebuje przyjaciela, nawet drzewko 🙂

Przedszkolaki oglądały korę drzew, liście, dzięki czemu przypomniały sobie jak dane elementy drzewa się nazywają. Słuchały co mówi do nich drzewo, przy pomocy rolki po papierze oraz oglądały każdy element najpierw gołym okiem, a później za pomocą lusterka (odbicie).

Kolejnym ważnym elementem przyrody, poznawanym przez dzieci była woda. Wodę każdy zna i wie, że jest  równie ważna jak tlen. Podczas zabawy badawczej poznawaliśmy jej właściwości.

Sprawdzaliśmy co się w wodzie rozpuszcza a co nie, co będzie pływało po wierzchu,  a co utonie. Kilkoma rzeczami dzieci były zaskoczone.

Z przyrodą mają też największy kontakt zwierzęta wiejskie. Przypomnieliśmy  sobie wspólnie z dziećmi, jakie zwierzątka żyją na gospodarstwie, ich nazwy, a także łączyliśmy małe z ich rodzicami.

Były też zabawy ruchowe z maskami zwierząt.

 Była to świetna zabawa…. Tutaj link do wszystkich zdjęć

Pogoda wokół nas

W minionym tygodniu tematem kompleksowym w grupie młodszej była pogoda. Z pomocą instrumentów muzycznych naśladowaliśmy różne odgłosy. Bębenki świetnie nadawały się do naśladowania dźwięków silnego deszczu i drobnego deszczyku, zaś talerze idealnie naśladowały odgłosy burzy. Stworzyliśmy pogodową orkiestrę, która spisała się na medal. Rysowaliśmy deszczowe chmurki w rytm muzyki, raz szybciej, raz wolniej a także lepiliśmy z ciastoliny deszczowe ludziki i obrazki, które na całe szczęście przegoniły kiepską pogodę. Wspólnie próbowaliśmy stworzyć zegar słoneczny oraz poznać jego działanie. Budowaliśmy słoneczną krainę w piaskownicy i korzystaliśmy z pogody spędzając czas na terenie naszego ogrodu. Jeden dzień poświęciliśmy na doświadczenia związane z tęcza. W pierwszym doświadczeniu tworzyliśmy tęcze w sali wykorzystaliśmy w tym celu: szklana miseczkę, lusterko, latarkę oraz biały karton na którym odbijał się obraz tęczy. Każde dziecko samodzielnie stworzyło swoja tęcze, poprzez odpowiednie nakierowanie latarki na lusterko zamoczone w wodzie. Tęcza jest kolorowa co wie każdy, ale jak powstają kolory pomarańczowy i fioletowy? Tego dzieci dowiedziały się również w przedszkolu podczas wakacyjnych zajęć 🙂 Ostatniego dnia tego tygodnia dzieci tworzyły pogodowy teatrzyk. Było super.

Zapraszamy do galerii!  Tutaj link do wszystkich zdjęć

Starszaki i zajęcia na łące…

W minionym tygodniu w grupie starszej dominował temat życia roślin i zwierząt na łące. Dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć dotyczących pszczół, biedronek, motyli, mrówek i innych owadów. Zadaniem dzieci było dopasowanie owada do domu – pszczółka – ul, mrówka – mrowisko, ułożyć owadzie puzzle (dzieci układały biedronkę albo pszczółkę w parach).

Kolejnego dnia przedszkolaki chodząc w parach utrwalały kierunki oraz budowały zaufanie, ponieważ osoba z przodu miała zamknięte oczy i była prowadzona przez drugą osobę, a należało dojść do biedronki leżącej na stoliku. Nie mogło zabraknąć również zajęć przyrodniczych, które polegały na oglądaniu domu pszczółek w naszym ogródku i szukaniu mrowiska oraz mieszkańców łąki, takich jak: biedronki, mrówki, motyle i inne przy użyciu lup.

Jak na szczęśliwych przedszkolaków przystało musiał znaleźć się czas również na zabawy z chustą animacyjną, na której tym razem umieściliśmy kolorowe pluszowe motyle. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniach gimnastycznych, pomagaliśmy w parach przenieść cierpiącą, chorą pszczołę i biedronkę a następnie przejść przez niebezpieczny tor przeszkód.

Pod koniec tygodnia dzieci uczestniczyły w bardzo ważnych dla ich rozwoju zajęciach z kinezjologii edukacyjnej Dennisona, w której to wykonywaliśmy ruchy naprzemienne, czyli „na krzyż” należało złapać się za kolana, za uszy, za ramiona itp. Starszaki nauczyły się tańca naprzemiennego do sympatycznej muzyki. Na podsumowanie zajęć dzieci rysowały leniwą ósemkę, z której w rezultacie powstały piękne kolorowe motyle. Tego rodzaju zajęcia nazywamy gimnastyką mózgu.

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do galerii wszystkich zdjęć z tego tygodnia

p.Kasia