Kategoria: Pszczółki

Domki czekają na pszczoły

Domki czekają na pszczoły” – nowa inicjatywa Prezydenta Miasta Elbląg objęła również nasze przedszkole. W dniu 16 czerwca 2019 na naszym terenie został zainstalowany hotel dla murarek. Będzie bardzo dobrze komponował się z hotelami, które kilka lat temu wykonali rodzice z grupy Muchomorki, a co roku odnawiają rodzice, dzieci i personel .
Szerzej o inicjatywie przeczytacie Państwo na stronach mediów elbląskich. Pani Dyrektor Bożena i Olga uczestniczyły w oficjalnym przekazaniu certyfikatów i tablic edukacyjnych z rąk Prezydenta Miasta Elbląg pana Marka Wróblewskiego. Tablicy w najbliższym czasie zostaną zainstalowane w naszym ogrodzie, zakupimy kolejne miododajne krzewy i kwiaty.
Zostaną zakupione krzewy i kwiaty wieloletnie typu budleja Davida, krzewuszka, rozchodnik, szałwia i posadzone w pobliżu hotelu dla pszczół.
Jeżeli ktoś z Państwa ma na działce krzewy typu budleja, krzewuszka, berberys czy róże zachęcamy do postawienia w ich okolicy hoteliku dla pszczół i owadów miododajnych. Taki hotel można wykonać wspólnie z dzieckiem.


http://www.elblag.eu/index.php/miasto/13421-zapraszamy-pszczoly-do-elblaga

Podwórkowe obliczenia

W piątek Pszczółki doskonaliły swoje umiejętności matematyczne. Podczas zajęć wykorzystaliśmy patyczki i pomponiki. Najpierw dzieci przeliczały patyczki na przykładach zdań tekstowych związanych z tematem kompleksowym w tym tygodniu „Nasze podwórko”. Następnie same wymyślały przykłady takich zadań i prezentowały je za pomocą patyczków. Kolejnym zadaniem było kreatywne wykorzystywanie liczmanów do tworzenia podwórkowych konstrukcji proponowanych przez nauczycielkę… Rower, deskorolka, piaskownica…. Na koniec dzieci przedstawiały swoje pomysły np. domek, kształty-trójkąt, kwadrat…

Zapraszam do oglądania galerii

p. Angelika

Bardzo dziękujemy rodzicom Krzysia, Mikołaja M. i Zosi za dostarczenie fantów na loteryjkę, która odbędzie się na festynie 🙂

Zdjęcia Podwórkowe obliczenia

Na podwórku

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o naszym podwórku. Dzieci opowiadały o swoich placach zabaw oraz sposobach spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Pszczółki mówiły o zabawach w piaskownicy, rowerze, rolkach oraz wielu innych. Podczas pracy w kartach pracy dzieliliśmy wyrazy na głoski oraz układaliśmy rytmy.

W minionym tygodniu poznawaliśmy właściwości piasku. Dzieciaczki najpierw z zamkniętym oczami dotykały piasek, próbując odgadnąć co znajduje się w woreczku. Opowiadały o swoich spostrzeżeniach. Później dowiedziały się o tym skąd bierze się szkło. Przybliżeniu tego tematu pomógł nam filmik, który w ciekawy sposób pokazał proces produkcji szklanych wazonów. Dzieci były zszokowane faktem, że szkło to przetworzony piasek. Następnie dowiedzieliśmy się jak powstają gliniane wazony. Dzieci były bardzo zainteresowane i bez problemu odróżniały przedmioty szklane od glinianych.

W ubiegłym tygodniu bawiliśmy się również w podchody….ale niestety pogoda pokrzyżowała nam plany i musieliśmy zorganizować je w trochę inny sposób w sali. Mimo niesprzyjających okoliczności zabawa była przednia.

Zapraszam do oglądania zdjęć

Zdjęcia nasze podwórko

Polska, Polska ahhh to ty

Majowy tydzień był bardzo patriotyczny. Rozmowy o rodzinie i Elblągu zostały poszerzone, o wiedzę na temat Polski. Na początku przypomnieliśmy sobie symbole narodowe oraz zaśpiewaliśmy Hymn Polski. Pszczółki nie zawiodły i zaśpiewały go z należyta powagą i szacunkiem. Dzieciaczki pracowały z mapą, poznały oznakowanie oraz legendę. Na mapie wyszukiwały największe i najbardziej charakterystyczne miasta w Polsce np. Warszawa, Kraków, Zakopanem, Gdynia, Katowice. Dzieciaczki dowiedziały się, że Polska podzielona jest na województwa i policzyły, że jest ich 16. Przypomniały sobie również o tym, że Polska ma dostęp do Morza Bałtyckiego, a dwie najdłuższe rzeki to Wisłą i Odra. Pszczółki dowiedziały się także z jakimi państwami graniczy Polska oraz że nasz kraj jest częścią kontynentu – Europy. Pogłębianie wiedzy o Europie nastąpiło podczas spotkania integracyjnego „Polska, Europa i my”.

Bardzo dziękuję za udostępnienie pamiątek związanych z Europą i Polską. Jest mi bardzo miło, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Pozdrawiam p. Angelika

Zdjęcia Polska

Nasz dom, Elbląg

W tym tygodniu rozmawialiśmy o rodzinie, domu oraz naszej mieście- Elblągu. Dzieciaczki podczas zajęć wzmacniały swoją więź i poszanowanie do własnego miejsca zamieszkania. Podczas zajęć rozmawialiśmy także o członkach rodziny. Bawiliśmy się w burzę mózgów, dzieci wymyślały miłe skojarzenia do słowa rodzina. W formie rysunku przedstawiły swoje myśli, a później o nich opowiadały. Innego dnia rozmawialiśmy o Elblągu, oglądaliśmy prezentację multimedialną o naszym mieście. Przypomnieliśmy sobie ważne informacje takie jak flaga, herb i ważne miejsca w mieście. Dzieciaczki wykonały pracę plastyczną – herb Elbląga, którą można oglądać na wystawce przy naszej sali.

Zapraszam do oglądania zdjęć

p. Angelika

Zdjęcia Elbląg

„Skąd to się wzięło?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jakie są przyczyny wad wymowy, dlaczego ich dziecko ma kłopoty z komunikacją językową?
Bywa, że są to czynniki genetyczne, np. polegające na stosunkowo późnym rozpoczęciu komunikowania się przez dziecko czy też w obrębie nieprawidłowej realizacji dźwięku. Poza tym ważny jest okres karmienia. Jeśli dziecko ma problem ze ssaniem, chwytaniem piersi, może to być pierwszym sygnałem, iż w przyszłości wystąpią problemy natury logopedycznej.
Zbyt długie używanie smoczka również nie wpływa korzystnie na mowę a przede wszystkim na prawidłowy zgryz jakże ważny w komunikacji. Smoczek bowiem negatywnie rzutuje na prawidłową realizację głosek, przyczynia się do wystąpienia seplenienia i utrwalenia nieprawidłowego toru oddechowego.
Ogromny wpływ na mowę ma także rodzaj spożywanego przez dziecko pożywienia. Należy dawać dziecku: skórki od chleba, twarde owoce, warzywa, np. marchewki, czyli taki pokarm, który zmusi do gryzienia i przeżuwania.
Innym ważnym czynnikiem są nieprawidłowości w obrębie budowy narządów mowy. Mogą to być : zbyt krótkie wędzidełko, wysokie podniebienie czy szeroki język. Odpowiednie ćwiczenia narządów mowy a niekiedy zabieg chirurgiczny są wtedy niezbędne, aby dziecko nauczyło się poprawnej wymowy.
Przy trudnościach logopedycznych negatywny wpływ mają także wszelkie zaburzenia słuchu, które uniemożliwiają właściwą pracę logopedyczną i uzyskanie zadowalających efektów terapii.
Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe wzorce z otoczenia. Do dziecka mówimy w sposób wyraźny, poprawny, logiczny i poprawny pod względem gramatycznym.

Mowa jest współzależna od całkowitego rozwoju dziecka, ściśle współgra z rozwojem psychoruchowym. Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące objawy, powinniśmy udać się do logopedy.
Specjalista ustali problem, pokaże, jak ćwiczyć z dzieckiem, udzieli wskazówek i wyjaśni to, co nas niepokoi.
Marta Mierzwa – Gałkowska

Co w maju na angielskim?

Maj rozpoczniemy od nauki nazw zawodów. Przy okazji nowego tematu, utrwalimy nazewnictwo dotyczące członków rodziny oraz pomieszczeń domowych. Kolejnym tematem będą środki transportu. Dzieci dowiedzą się czym można poruszać się
w powietrzu, na lądzie oraz na wodzie. Miesiąc zakończymy nauką miejsc
oraz różnorodnych obiektów w mieście. Powtarzać będziemy profesje, członków rodziny oraz nazwy posiłków i napojów.