Kategoria: Biedroneczki

Woda

Na pytanie” Do czego potrzebna jest woda?”, Biedronki pięknie odpowiadały, że do życia. Z tym się chyba zgodzi każdy z nas. To był też temat przewodni tego tygodnia. Najważniejszego jednak dowiedziały się podczas zajęć filtrowania wody. Pojawiło się też pojęcie „wodociągi”, więc dzieci już wiedzą, dlaczego w kranie leci woda. Podczas doświadczenia przekonały się jak to jest możliwe, że woda jest czysta.

Podczas zajęć, sprawdziły się również w dyktandzie matematycznym, tzn. że na podstawie opowiadania miały dodawać i odejmować krople. Nie zawsze było jasne powiedziane, że trzeba dodać albo odjąć.

Na końcu, przedszkolaki spróbowały swoich sił w budowaniu rurociągu z klocków. Myślę, że gdyby miały więcej czasu to cały nasz dywan byłby jednym wielkim rurociągiem.

Proszę zobaczyć… Link do galerii zdjęć

Turniej Szachowy w Szkole Podstawowej nr 1

Ostatni dzień tygodnia, piątek, powinno się odpoczywać, relaksować i przygotowywać do weekendu, ale nie u nas w przedszkolu. Był to dzień, który przyniósł wiele emocji grupie Biedronek i Żabek. Mianowicie, wzięły one udział z Turnieju Szachowym o charakterze wojewódzkim.

Dzieci gdy dotarły na miejsce były bardzo przejęte, szczególnie gdy zobaczyły sale w której miał się odbyć turniej. Kilkanaście stolików, szachownic i dużo przeciwników. Podczas 3 rund, każde dziecko mierzyło się zawsze z innym zawodnikiem. Były łzy, rozczarowanie, ale też radość i uśmiech.

Między rundami, dzieci mogły się zrelaksować w sali, gdzie mogły chwilę się pobawić lub coś zjeść i się napić.

Najlepsi z najlepszych. Zdani tylko na siebie i na umiejętności strategiczne. I w końcu zwycięstwo.

Serdecznie gratulujemy Żabkom i Biedronkom, a w szczególności: Wojtkowi J. – 1 miejsce, Jasiowi W – 2 miejsce, a także Blance, Mateuszowi T, Wiktorii oraz Antosiowi z grupy Biedronek – wszyscy znaleźli się w pierwszej 10!!!.

Zobaczmy to jeszcze raz…. Link do galerii zdjęć

Photon uczy Biedronki jak pracują pszczoły

Jak powstaje miód ?

Etapy powstawania miodu są w wielu aspektach zaskakujące i pokazują niezwykłą pracę pszczół. W jaki sposób te małe owady wytwarzają miód i jak długo trwa taki proces – tego wszystkiego podczas ostatnich zajęć z „Photonem” dowiedziały się Biedronki.

Pierwszy etap tworzenia miodu zachodzi już w trakcie zbiórki i transportu surowca do ula. Pszczoła, gdy pobiera nektar miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych.

Po powrocie do ula, pszczoła zbieraczka przekazuje surowiec pszczołom ulowym, które zagęszczają go i składają do komórek plastra. W komórkach tych następuje proces dojrzewania miodu.

Po 4-5 dniach, gdy miód po kilkukrotnym przeniesieniu z komórki do komórki osiągnie pożądaną zawartość wody, zostaje ostatecznie złożony w komórce i zasklepiony woskiem.

Jak widać jest to bardzo skomplikowany proces. Dlatego też nasze pięciolatki miały za zadanie zapamiętać najważniejsze etapy, korzystając z pomocy edukacyjnej w postaci plakatu:

  1. Pszczoła znajduje kwiatek.

  2. Zbiera z niego nektar.

  3. Leci z nim do ula.

  4. Pszczoła składuje nektar w plastrach.

  5. Pszczelarz w ochronnym stroju wyjmuje plastry z miodem.

  6. Po obróbce miód jest gotowy w słoiku do spożycia.

Z taką oto wiedzą przedszkolaki wyruszyły w trasę z „Photonem”, któremu towarzyszyła pszczółka Maja oraz Gucio. Zadaniem dzieci było dotarcie robotem do każdego z etapu, rozpoczynając od kwiatka a kończąc na miodzie. Nasze przedszkolaki dzielnie walczyły, aby zdobyć wszystkie obrazki, co udało się w 100 procentach ! Brawo dzieciaczki

Zapraszam serdecznie do galerii zdjęć: Link do galerii zdjęć

p. Kasia

ŁĄKA (FILHARMONIA)

         W tym tygodniu przedszkolakom z grupy Biedronek  towarzyszył temat łąki oraz muzyki. Żeby zacząć działać w którymś kierunku, najpierw dzieci musiały wybrać zwierzęta, w tym owady, które możemy spotkać na łące (grupowanie pod względem cechy). Ustaliliśmy też, że na łące rosną kwiatki, co dało nam możliwość poćwiczyć matematykę.

Kolorowe kółka, posłużyły nam jako kwiatki i ponumerowaliśmy je, tzn., że każdy kwiatek miał swoją cyfrę. Każde dziecko otrzymało motylka, na którym było działanie do wykonania z + i -. Staraliśmy się wykonać działanie, licząc na palcach. Gdy udało nam się wykonać zadanie motylek leciał na odpowiedni kwiatek.

Dzieci, również w tym temacie poznały osobę – dyrygenta i wystukiwały rytm na drewnianych patyczkach. Wcieliły się też w rolę dyrygenta.

Poznały również różne gatunki i muzyczne i starały się narysować muzykę. Na przyklejonych kartkach do stołu dzieci rysowały w rytm muzyki.

Proszę zobaczyć….  Link do galerii zdjęć

WYJŚCIE DO BAŻANTARNI

W środę Pszczółki i Biedronki wybrały się na pieszą wycieczkę do Bażantarni. Wspólnej integracji miały pomóc różne zabawy na świeżym powietrzu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała dobrym humorom i nastrojowi.

Po dotarciu na miejsce, dzieci chwilę tylko odpoczęły, bo nie mogły się doczekać zabawy na zielonej polanie. Dzieci pobawiły się swobodnie, a później zjadły posiłek. Kto miał ochotę mógł puszczać bańki, porzucać frisbee albo poskakać na długiej skakance. Bądź też najzwyczajniej pograć piłką.

Postanowiliśmy też sprawdzić, która grupa ma więcej siły i poprzeciągać linę. Mimo, iż Biedroneczki są starsze to Pszczółką też raz się udało wygrać:)

To był miło spędzony dzień… Link do galerii zdjęć

Spotkanie z ogrodnikiem

         W środę grupa Żabek wspólnie z Biedronkami udała się na wycieczkę do gospodarstwa ogrodniczego.

Naszą gospodynią była pani Iwona, która opowiedziała nam o tajnikach pracy ogrodnika oraz oprowadziła po swoim gospodarstwie.

Podczas zwiedzania tuneli dzieci mogły zaobserwować wiele roślin ozdobnych w różnym stadium rozwoju. Były małe sadzonki lewkonii, szałwia, cynie oraz już kwitnące petunie, aksamitki, kropiki, bratki i wiele innych kolorowych kwiatów, które wspaniale pachniały… Podczas naszego spotkania dzieci uczestniczyły w samodzielnym przesadzaniu sadzonek aksamitek, oczywiście pod czujnym okiem ogrodniczki…

Na zakończenie naszych zielonych zajęć, pani Iwona przygotowała dla każdego dziecka niespodziankę… Każdy mógł wybrać sobie kwiatka do domu, aby się nim opiekować.

To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie dla naszych małych ekologów… Dziękujemy!

A oto fotorelacja z naszej zielonej edukacji w terenie…  Link do wszystkich zdjęć

Przedstawienie „Podróże Pana Kleksa”

               W minionym tygodniu nasze przedszkolaki miały okazję przenieść się do magicznego i kolorowego świata Akademii Pana Kleksa.

Ambroży Kleks oraz Adaś to były dwie główne postaci tego przedstawienia. Stali oni na straży lojalności, dobra i odwagi.

Wspólnie stawiali czoła niszczycielskim siłom zła, ratując Akademię. Oczywiście nie zabrakło również Mateusza, który zgubił swój magiczny guzik, na szczęście nasze przedszkolaki poruszone jego historią, szybko pomogły mu go odnaleźć.

Było to fantastyczne przedstawienie, w którym dzieci brały czynny udział, otrzymując czarodziejskie piegi.

Entuzjastycznie reagowały na przygody bohaterów i z pewnością ten spektakl pozostanie na długo w ich pamięci.

 

Polska i Biedronki

Ten tydzień maja upłynął nam w biało – czerwonych barwach. Dużo rozmawialiśmy o naszym kraju oraz jego miastach. W naszych zajęciach pomógł nam dywan dydaktyczny przedstawiający Polskę. Dzieci poznały sąsiadów Polski i najważniejsze miasta naszej ojczyzny. Zaznaczały je na mapie, a następnie musiały skojarzyć jakieś charakterystyczne miejsce.

Naszymi miastami na kolejnych zajęciach były oczywiście Warszawa – stolica Polski oraz Kraków – była stolica Polski.

Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie, po czym w grupach uczyły się współpracy i działania. Układały po kolei wydarzenia (obrazki)  związane z legendą. Nie było to tak łatwe zadanie, jak się wydaje, lecz Biedronki poradziły sobie śpiewająco.

Cały tydzień również, był też typowo polski obiad, we środę np. był bigos – typowo polska potrawa.

Proszę zobaczyć jak nam minął ten tydzień….  Tutaj link do zdjęć

Wyjście na Festyn Mundurowy

Piątek był bardzo słonecznym i pięknym dniem, na to by wybrać się na Festyn Mundurowy. Mali chłopcy często są zafascynowani policją, strażą czy wojskiem. Właściwie to nie tylko chłopcy, bo dziewczynki także. Dlatego wspólnie z Biedroneczkami wybraliśmy się aby przyjrzeć się bliżej służbom mundurowym.

Na miejscu było wiele atrakcji. My postanowiliśmy skupić się na wojskowych. Obejrzeliśmy wszystkie stoiska, namioty, ale przy paru zatrzymaliśmy się dłużej. Dzieci wchodziły do wozu Straży Granicznej, który miał na dachu kamerę, a w środku centrum sterowania, monitor i panel, który służył do sterowania kamerą. Można było zobaczyć wszystko dookoła, nie wychodząc ze środka.

Następną atrakcją był poligon. Pod dowództwem żołnierza, prowadzone przez nauczycielkę, przedszkolaki musiały przebyć przeszkody. Świetna zabawa i trochę ruchu:)

Na końcu odwiedziliśmy szpital polowy. Parę Biedronek zostało pacjentami, a kilku lekarzami. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądało  łóżko szpitala polowego, narzędzia lekarskie oraz poszkodowany pacjent – żołnierz.

Wyjście zaliczam do udanych i zapraszam do fotorelacji…. Tutaj link do zdjęć